(12) 28 17 123

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA

 

14 sierpnia przypada 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza. Z tej okazji Senat RP ustanowił rok 2024 właśnie rokiem tego wielkiego poety. W uchwale przypomniano, że Miłosz był „świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji
w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i narodowościowych przemian w II Rzeczypospolitej, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji”. Jak podkreślono te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez poetę powojennego świata i wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości.

W naszej szkole dla uczczenia wielkiego Noblisty 6 czerwca został zorganizowany konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie kl. V-VI. Organizatorką konkursowych zmagań była p. Marta Panek, która na wstępie zapoznała uczniów z podstawowymi faktami
i ciekawostkami z życia poety urodzonego w Szetejniach na Litwie nad piękną rzeką Niewiażą. Ponadto podczas prac komisji konkursowej uczniowie mieli okazję obejrzeć krótką prezentację i wysłuchać muzycznej wersji jednego z najbardziej znanych wierszy Miłosza „Piosenka o końcu świata”.

Wyniki konkursu  przedstawiają się następująco:

I miejsce – Natasza Lis

II miejsce – Róża Rzucidło

III miejsce – Antonina Kumor

Jury przyznało też wyróżnienia. Zdobyły je: Julia Machaj i Martyna Rakoczy.

Zwycięzcom oraz wszystkim uczniom, którzy odważyli się stanąć do konkursowej rywalizacji, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Skip to content