(12) 28 17 123

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

plus

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, czyli tych, których komuniści chcieli wymazać z pamięci. Ale od 2011 r., każdego roku, młodzież przywraca z otchłani niepamięci – Niezłomnych.

Również i w tym roku, uczniowie naszej szkoły upamiętnili żołnierzy, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale walczyli z nowym okupantem – komunistami będącymi całkowicie podporządkowanymi Związkowi Radzieckiemu. Ci, którzy zostali pochowani w bezimiennych, często zbiorowych mogiłach, dzisiaj – niczym ziarno, kiełkują w świadomości Polaków i to w ogromnej mierze dzięki najmłodszym.

Uczniowie wzięli udział w krótkiej prelekcji poświęconej działaniom podziemia antykomunistycznego, a następnie uczestniczyli w Marszu Pamięci oraz biegu „Tropem Wilczym” na dystansie 1963 m, który symbolizuje datę śmierci ostatniego Wyklętego – „Lelka”, zamordowanego właśnie w 1963 r. Na mecie pierwsi zameldowali się: Krzysztof Długajczyk – kl. VII, Martyn Kmiecik i Bartosz Sądel (obaj z kl. VI).

Na kilka dni przed zbliżającym się Dniem Pamięci, uczniowie wzięli udział w konkursie poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Weronika Zdębska z kl. VIII została wyróżniona w konkursie powiatowym i została zaproszona na uroczystości w Bochni.

Skip to content