(12) 28 17 123

Święto Niepodległości

plus

11 listopada 2015 w Mikluszowicach obchodzono 97. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. Prałata Józefa Piecha w kościele parafialnym w Mikluszowicach, w której uczestniczył każdy, kto pamięta o zmarłych za Ojczyznę. Po Mszy miało miejsce bardzo wymowne nabożeństwo – Wypominki Narodowe poprowadzone przez młodzież, przygotowane przez ks. Rafała Płaczka.

Po uroczystościach kościelnych złożono kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Katyńskim i udano się do szkoły w Mikluszowicach. Marsz prowadziły sztandary: Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dziewinie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mikluszowicach i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mikluszowicach.

W szkole wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Po nim do zebranych przemówili: Pani Angelika Świerblewska – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mikluszowicach i Pan Jan Pająk – Wójt Gminy Drwinia. Kolejnym punktem świętowania był „Polski szach-mat!”, podczas którego przedstawiono w skrócie historię Polski począwszy od Chrztu Państwa Polskiego, aż do momentu odzyskania niepodległości w 1918 r.

Po przedstawieniu zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, które przeplatane były występami solistów oraz krótkimi wstępami odczytanymi przez harcerzy z Mikluszowic. Śpiewającym akompaniowali: Pan Radosław Brydniak – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji Gminy Drwinia (pianino) oraz Weronika Brydniak (skrzypce). Świątecznie zagrał również Wiktor Górecki, który w ten sposób oddał pamięć poległym za Ojczyznę. Dobór piosenek oraz chór i solistów przygotowała Pani Lidia Jodłowska-Rzucidło.

Uroczystości towarzyszyła lista nazwisk osób związanych z naszą Małą Ojczyzną, którzy walczyli za Polskę w różnych okresach historii.

Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie i wspólne przeżycie 97. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz włączenie się do śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych.

„Czuwam — to znaczy także:
czuję się odpowiedzialny za to wielkie,
wspólne dziedzictwo,
któremu na imię Polska.
To imię nas wszystkich określa.
To imię nas wszystkich zobowiązuje.
To imię nas wszystkich kosztuje.”

św. Jan Paweł II

Skip to content