(12) 28 17 123

VII DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

plus

1 października 2019 r. czternaścioro uczniów z najstarszych klas naszej szkoły wzięło udział w VII edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

W tym roku uczestnicy konkursu przy okazji pisania najeżonego pułapkami tekstu mogli  poznać krótką historię „kobiecego” parlamentaryzmu. W 1918 r. dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobietom przyznano czynne i bierne prawo wyborcze. W Sejmie Ustawodawczym znalazło się osiem posłanek, które zajmowały się przede wszystkim szkolnictwem i opieką społeczną. Autorzy Dyktanda podkreślają kłopoty z nazewnictwem kobiet-posłów. Początkowo nazywano je tak: „posełki”, „posełkinie” a nawet „poślice”. Zabawne? Pisząc Dyktando, można poznać wiele ciekawostek, jakich na próżno szukać w podręcznikach historii. Zachęcamy zatem do licznego uczestnictwa w przyszłym roku!

Oto wyniki szkolnego etapu Dyktanda.
I miejsce Dominika Dziedzic
II miejsce Aleksandra Młynarz
III miejsce Dawid Kociołek

Laureaci uzyskali wysokie wyniki i ich prace zostaną przesłane do organizatorów.
Czy zakwalifikują się do finału wojewódzkiego? Bardzo na to liczymy! Gratulujemy wszystkim, którzy zechcieli się zmierzyć z tegorocznym dyktandem i trzymamy kciuki za naszą trójkę.

Skip to content