(12) 28 17 123

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

plus

W dniach 2-3 czerwca br. klasy IV – VI miały możliwość podziwiania uroków Gór Świętokrzyskich oraz poznania historii pięknej ziemi kieleckiej. Program wycieczki był bardzo bogaty, toteż każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Zwiedzanie zaczęliśmy od zespołu pałacowo – parkowego w Kurozwękach. Pani przewodnik zapoznała nas z historią obiektu oraz zamieszkujących go rodów a także  licznymi ciekawostkami. Niewątpliwą atrakcją było uczestniczenie w safari bizon i możliwość obejrzenia z bliska tych ciekawych zwierząt sprowadzonych przez właściciela majątku
z Belgii. W pobliskim mini ZOO podziwialiśmy też m.in.: lamy, osły, owce kameruńskie, strusia, dziki, świnki wietnamskie.

Około południa zawitaliśmy do Ujazdu, gdzie znajdują się ruiny niezwykle ciekawego pod względem architektonicznym XVII – wiecznego zamku Krzyżtopór. Zastosowano w nim symbolikę liczb nawiązującą do kalendarza (okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów.)

Ostatnim punktem zaplanowanym na ten dzień była wspinaczka na Łysą Górę – drugi po Łysicy szczyt Gór Świętokrzyskich (594,3 m. n.p.m.). Po wyczerpującym marszu odpoczęliśmy w murach opactwa pobenedyktyńskiego (od XIV wieku zwanego Świętym Krzyżem, ponieważ przechowywane są tu relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym miał umrzeć Chrystus).

Noc spędziliśmy w schronisku młodzieżowym w Chęcinach. Zaraz po śniadaniu udaliśmy się do górujących nad miastem ruin zamku z przełomu XIII i XIV w. Po wdrapaniu się na szczyt wieży mogliśmy podziwiać piękną panoramę Gór Świętokrzyskich.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Wiele zgromadzonych w nim pamiątek z pewnością przybliżyło nam życie i twórczość autora „Trylogii”. Po obiedzie czekały nas jeszcze dwie atrakcje. Pierwsza to skansen w Tokarni, gdzie na obszarze 70 hektarów można było zobaczyć wiejskie zabudowania z różnych zakątków Kielecczyzny. Na koniec wstąpiliśmy do zamku rycerskiego w Sobkowie. Przywitał nas „kasztelan zamku” i w formie półgodzinnej gawędy zaprezentował historię oręża i obyczajowości średniowiecznej. Wśród atrakcji, jakie tu na nas czekały, trzeba wymienić: przejażdżkę łodzią po Nidzie, a potem bryczką po mieście, zaś miłośnicy koni mogli przejechać się po padoku na końskim grzbiecie. Na koniec właściciel zamku pokazał nam ptaki drapieżne: sokoły, jastrzębie, puchacze. Po kolacji (kiełbaski z grilla) udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Wycieczka była niezwykle udana. Zorganizowała ją p. Lidia Jodłowska – Rzucidło. Opiekunami byli ks. Józef Piech oraz Marta Panek.

Skip to content