(12) 28 17 123

Strona nie została znaleziona

„Dzieciom na Kresach” to akcja, którą organizuje Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci. Polega na wsparciu rodaków na Litwie, zwłaszcza tych najmłodszych. Nasza szkoła już nie po raz pierwszy otworzyła swe serce na potrzeby Polaków mieszkających na Litwie.

Dziękujemy uczniom i rodzicom za okazane serce i liczny udział w akcji. Pamiętajmy, że warto pomagać, bo dobro zawsze powraca.

26 marca 2024 roku odbył się XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 5 w Bochni. Gminę Drwinia w kategorii klas pierwszych i drugich reprezentowały uczennice naszej szkoły. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Wiktoria Mandzyn z wierszem Juliana Tuwima „Ptasie radio” zajęła II miejsce w kategorii klas drugich, a  Nikola Młynarz recytując wiersz Doroty Gellner „Pewna dama” wyróżnienie w kategorii klas I.  Jesteśmy bardzo dumni z naszych reprezentantek, serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na scenie.

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Jak co roku uczniowie naszej szkoły spotkali się 21 marca, by pożegnać zimę, a powitać wiosnę. W tym dniu uczniowie klas I-III ubrani w kolory wiosenne wspólnie śpiewali piosenki, czytali wiersze o wiośnie oraz rozwiązywali zagadki. Każda klasa przygotowała piękny kącik wiosenny w swojej Sali. Następnie wszyscy wyruszyli na wiosenny spacer na Górę św. Jana w Mikluszowicach w celu poszukiwaniu oznak wiosny. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że to był naprawdę miły wiosenny dzień.

W czwartek 21 marca 2024 r. obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jest to wyjątkowy dzień dla całej przedszkolnej społeczności. W trakcie zajęć dzieci zaznajomiły się jak wyglądają pierwsze oznaki wiosny, wykonały prace plastyczne i śpiewały wiosenne piosenki. Najbardziej wyczekiwanym momentem dnia było wyjście na spacer, w czasie którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w barwnym korowodzie, na czele którego niosły Panią Wiosnę. W trakcie spaceru obserwowaliśmy przyrodę i wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków, a pogoda niesamowicie nam sprzyjała. Promienie słoneczne i prawie bezchmurne niebo towarzyszyło nam przez cały czas wędrówki. Uśmiechnięci i zmęczeni wróciliśmy do przedszkola.

Mamy nadzieję, że starania naszych przedszkolaków spowodują, że wiosna zawita u nas na dobre.

 

 

20 marca  odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej.

Uczeń klasy VII Adam Czesak zajął III miejsce.

Naszą szkołę reprezentowali także: Kacper Rakoczy z kl. V, Aleksandra Talaga i Marcin Data

z kl. VIII.

Konkurs odbył się w Domu Ludowym w Woli Drwińskiej. Na miejsce zostaliśmy dowiezieni przez Straż Pożarną – za co bardzo dziękujemy.

Pierwszy etap to test pisemny, drugi to odpowiedzi na wylosowane zestawy pytań.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”  ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

 

Wiedza jaką mieli opanować uczestnicy konkursu jest bardzo obszerna  i wymagająca .

 

 

Gratulujemy Adamowi!!!

 Będzie nas reprezentować w etapie powiatowym 9 kwietnia w Trzcianie.

15 marca 2024 r. zakończyła się tygodniowa zbiórka w ramach akcji Wielkanocna Paczka –  “Dzieciom na kresach” zorganizowana przez Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci.

W ramach tego projektu zbieraliśmy artykuły do paczek rodzinnych, artykuły szkole i higieniczne oraz chemia gospodarcza.

Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za ogromne wsparcie najmłodszych rodaków na Wileńszczyźnie.

 

W piątek 15 marca 2024 r. „zerówkowiczów” odwiedziła pedagog  pani Marzena Machaj. Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej i kształtowanie nawyków higienicznych. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo myć zęby, by były zawsze piękne i zdrowe. Pani pedagog zademonstrowała prawidłowe szczotkowanie zębów, wykorzystując do tego model jamy ustnej. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały małą niespodziankę.

Dziękujemy pani Marzence za niezwykle cenną i praktyczną lekcje.

14 marca 2024 r. grupa uczniów z klas VII-VIII obejrzała spektakl „Balladyna” w wykonaniu aktorów teatru STU w Krakowie. Dla ósmoklasistów była to ostatnia okazja aby  przed majowym egzaminem przypomnieć sobie dzieło wielkiego mistrza romantyzmu, Juliusza Słowackiego.

Przedstawienie wyreżyserowane przez Krzysztofa Pluskotę pokazało magię teatru. Widzowie z zapartym tchem śledzili przenikanie się dwóch światów: fantastycznego i realistycznego. Przenikanie, dodajmy, tyleż symboliczne co dosłowne, bowiem postaci prawdopodobne (Wdowa, Balladyna, Alina) były jednocześnie nierealnymi (Goplana, Skierka, Chochlik). Jak piszą twórcy spektaklu: „Ponadczasowa baśń Słowackiego ożywa na scenie w zjawiskowej formie. Za sprawą pięknych kostiumów, światła i scenografii obserwujemy inspirowany ludowymi podaniami świat, w którym to, co rzeczywiste, miesza się z nadprzyrodzonym. Zmagania bohaterów z własnymi demonami i nieokiełznanymi siłami natury rozgrywają się w akompaniamencie magicznej, folkowej muzyki, która nadaje spektaklowi wyjątkowy charakter.”

Jeśli będziecie w Krakowie, zajrzyjcie do teatru STU. Ten spektakl trzeba obejrzeć!

W poniedziałek 11 marca 2024 r. na zaproszenie pani Renaty Kociołek i jej wychowanków udaliśmy do klasy 2 “a”, aby obejrzeć teatrzyk obrazkowy kamishibai. Teatrzyk kamishibai pochodzi z Japonii i jest to tradycyjna sztuka opowiadania historii. Do płaskiej i otwieranej skrzynki wkłada się plansze z ilustracjami i na ich podstawie opowiada się bajkę. Scena oraz niezwykle piękne plansze zostały wykonane własnoręcznie przez uczennicę Wiktorię Mandzyn. Dzieci obejrzały i wysłuchały bajkę, pt. “Słowik”, na podstawie baśni H. Ch. Andresena.

Dziękujemy Pani Renacie oraz Wiktorii za zapoznanie dzieci z ciekawą formą prezentacji bajki oraz za miło i ciekawie spędzony czas.

W piątek 8 marca 2024 r. obchodziliśmy Dzień Kobiet. Dzieci przygotowały występ artystyczny, który zaprezentowały zaproszonym gościom – Pani Dyrektor Angelice Świerblewskiej oraz Paniom z obsługi przedszkola. Dzieci wspólnie recytowały wierszyki i śpiewały piosenkę, a na zakończenie chłopcy wykonali piękną instrumentację do utworu Piotra Czajkowskiego, pt. “Walc kwiatów”. Po przedstawieniu chłopcy wręczyli wszystkim Paniom kwiaty, a swoim koleżankom także słodkie upominki.

Cały dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości i okazywania sobie przyjaźni i szacunku.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji uroczystości.

 

„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet  na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W tym roku uczniowie z Samorządu Uczniowskiego pod okiem pana Wiesława Matusika przygotowali krótki apel dedykowany Paniom i Dziewczynom z naszej szkoły. Były życzenia, wiersze, piosenki, kwiaty i słodycze. Pani dyrektor Angelika Świerblewska złożyła serdeczne podziękowania Panom. Ten dzień minął w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a uśmiech na twarzy każdej kobiety gościł do końca dnia.

06.03.2024 roku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Grobli. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w etapie szkolnym: Nikola Młynarz, Wiktoria Mandzyn, Kacper Stoch. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Nikola Młynarz zajęła I miejsce w kategorii klas pierwszych, a Wiktoria Mandzyn I miejsce w kategorii klas drugich. Dziewczynki 26 marca będą reprezentować nie tylko naszą szkołę, ale i gminę na konkursie powiatowym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów na scenie.

6 marca 2024 roku odbył się Szkolny Turniej Badmintona kategoria dziewcząt. W zawodach udział wzięły uczennice z klas VI – VIII. Wszystkie mecze były bardzo zacięte i dostarczyły wiele emocji. Z pośród 18 zawodniczek do najlepszej czwórki awansowały: Dagmara Buras, Anna Janusz, Zuzanna Pasiut, Inga Świerblewska.

Oto wyniki końcowe:

I miejsce – Inga Świerblewska

II miejsce-  Dagmara Buras

III miejsce- Zuzanna Pasiut

IV miejsce- Anna Janusz

Na uwagę zasługuje fakt, że Inga Świerblewska już po raz trzeci z rzędu została szkolną mistrzynią Badmintona.  Gratulujemy wszystkim zawodniczkom wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

W środę 6 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej w Grobli odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, pt. “Mój ulubiony wiersz”. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz wyłonienie reprezentantów do konkursu powiatowego. Przedstawicielem naszego przedszkola był Maciej Synowiec, który zaprezentował wiersz Jana Brzechwy, pt. “Kaczka dziwaczka”. Piękny występ został nagrodzony dyplomem oraz nagrodą książkową.

Gratulujemy Maciusiowi odwagi oraz wspaniałej recytacji wiersza, a rodzicom dziękujemy za pomoc w organizacji.

W dniu 05 marca 2024 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klasy VIII.  Zaprezentowali oni patriotyczny montaż słowno- muzyczny, w  którym przedstawili historię kilku wybranych polskich bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych.

Scenografię, bardzo wymowną, adekwatną do treści przedstawienia i podkreślającą atmosferę tragicznych wydarzeń w Polsce Ludowej po 1945 roku przygotowali w formie plakatów uczniowie klas 4- 8.

Cześć i Chwała Bohaterom! Pamiętamy!

 

01.03.2024 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, celem którego było nie tylko rozwijanie zainteresowań literackich, ale także wyłonienie reprezentantów naszej szkoły na Gminny Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Grobli. Wszyscy uczestnicy pięknie wystąpili i swoją recytacją wzbudzili zachwyt i dostarczyli dużo humoru publiczności. Komisja Konkursowa po długich naradach ogłosiła następujące wyniki:

Kategoria klasa pierwsza- I miejsce-  Nikola Młynarz;

Kategoria klasa druga- I miejsce-  Wiktoria Mandzyn;

Kategoria klasa trzecia – I miejsce- Kacper Stoch.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Gratulujemy im odwagi i pięknych występów, a laureatom życzymy dalszych sukcesów w gminnym etapie.

Miłą niespodziankę przygotowała Wiktoria Mandzyn i Karol Filipowski, którzy samodzielnie i z własnej inicjatywy wykonali i przygotowali teatrzyk kamishibai i zaprezentowali wiersz „Słowik”. Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Serdecznie im dziękujemy i gratulujemy pomysłu oraz perfekcyjnego wykonania.

We wtorek 26.02.2024 r. w Kalendarzu Dni Nietypowych przypada Dzień Dinozaura. W przedszkolu to nietypowe święto cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. W tym dniu przedszkolaki przyniosły do przedszkola figurki dinozaurów, książeczki, ubrały się w kolorze zielonym lub  z motywem dinozaurów. Zaraz po śniadaniu przenieśliśmy się w prehistoryczny czas za sprawą ciekawych zajęć dydaktycznych i plastycznych. Przedszkolaki  oglądały filmiki edukacyjne, dzięki którym dowiedzieliśmy się kiedy żyły,  jak wyglądały i poruszały się dinozaury. Wykonaliśmy eksperyment przedstawiający wybuch wulkanu. Oglądaliśmy zdjęcia dinozaurów i  dyskutowaliśmy na temat ich zwyczajów. Rozmawialiśmy o pracy paleontologa i wspólnie wykonaliśmy schemat szkieletu dinozaura. Na zakończenie wykonaliśmy dino-prace plastyczne. Dzień dinozaura przeniósł nas  w odległy, fascynujący świat i był dla dzieci dużą atrakcją.

26 lutego br., tuż po feriach, uczniowie klas V-VI mieli okazję obejrzeć w Oratorium św. Kingi w Bochni spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Tym razem była to sceniczna adaptacja mitów greckich.

Zgodnie z zapowiedzią widzowie mieli możliwość „doświadczyć szlachetności i cierpienia Prometeusza, urozmaicić czas Syzyfowi, polecieć z Ikarem w świat marzeń, nauczyć się siły
i determinacji Heraklesa, odkryć, czym jest nadzieja Ariadny, by na końcu poznać blaski
i cienie Eurydyki”.

Mocną stroną spektaklu były efekty świetlne i dźwiękowe, wywołująca dreszcze muzyka, przejmujący taniec. Młodym widzom z pewnością podobały się odwołania do współczesności i świetna gra aktorska. Przedstawienie z dużą dawką humoru, ale i z poszanowaniem treści oryginalnych mitów greckich z pewnością przyczyni się do ich  lepszego zapamiętania.

Organizatorka wyjazdu, p. Marta Panek, dziękuje paniom Kindze Szewczyk i Dorocie Czarneckiej za opiekę nad uczniami.

26 lutego 2024 roku uczniowie klas I-III udali się do Oratorium św. Kingi w Bochni na spektakl pt. „Królowa Śniegu” w wykonaniu aktorów z Teatru Nowoczesnego w Krakowie. Opowieść o przygodach Kaja, którego porywa okrutna Królowa Śniegu oraz jego wiernej przyjaciółki Gerdy, uczy i przypomina nam jak ogromną wartość ma prawdziwa przyjaźń. Przedstawienie w niezwykle barwnej formie oraz z bogactwem zaskakujących nowatorskich rozwiązań scenicznych, bardzo spodobało się naszym uczniom. Mamy nadzieję, iż jego głębokie przesłanie i szlachetna wymowa na długo zagoszczą w sercach dzieci.

 

 

Skip to content