NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA I WYDARZENIA

ROK SZKOLNY 2009/2010

KOMERS UCZNIÓW KLAS TRZECICH

Pożegnanie ze szkołą
           W przeddzień zakończenia roku szkolnego, w czwartkowy wieczór uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wraz z młodszymi kolegami, drugoklasistami, spotkali się na tradycyjnym komersie. Ten ostatni wieczór w gimnazjum nie ograniczał się tylko do zabawy: w tym roku odbyła się także część artystyczna, przygotowana przez uczniów klas trzecich i drugich.
           Trzecioklasiści, od jutra już absolwenci gimnazjum, przypomnieli swoje najciekawsze przygody z trzyletniego rejsu po „morzu wiedzy”. Dwa okręty, „Albatros” i „Barbarossa”, dobiły właśnie do kolejnego portu. Po chwili odpoczynku, we wrześniu, wyruszą w swój kolejny rejs, ale już z innymi kapitanami i innymi majtkami na pokładzie. Łza się w oku kręci!...
           Obok momentów wzruszających były i humorystyczne. Prawdziwym hitem wieczoru okazała się składanka najzabawniejszych powiedzonek nauczycieli, jakie udało się spamiętać i spisać. Nie lada to sztuka, bo było ich naprawdę dużo i szczerze się wszyscy ubawiliśmy. I niech taki radosny, pogodny nastrój towarzyszy Waszym wspomnieniom z gimnazjum na długie lata. Swoich starszych kolegów pożegnali uczniowie klas drugich. Najbardziej podobała się scenka zawierająca poradnik, jak osiągać w gimnazjum najwyższe stopnie. Niektórym to się jeszcze może przydać!
           Po części artystycznej i tradycyjnych podziękowaniach - rozpoczęła się zabawa! Piękna dekoracja naszego holu tworzyła niepowtarzalny nastrój, muzyka była przednia i wyborna, humory dopisywały, kondycja też, bo można się było posilić, by nie opaść całkiem z sił. A to wszystko – do ciemnej nocy! Nad wszystkim czuwali nasi rodzice, którzy tradycyjnie towarzyszą swoim pociechom na komersie.
           Żegnaj, szkoło! Tanecznym krokiem opuszczamy znajome mury. Na pewno zatęsknimy…

APEL PODSUMOWUJĄCY ROK SZKOLNY 2009/2010

GALERIA ZDJĘĆ

          

GIMNAZJADA STRZELECKA

GALERIA ZDJĘĆ

          

CIVIS ET PATRIA

GALERIA ZDJĘĆ

           17 czerwca br. w Teatrze GROTESKA w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursów zorganizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, które zorganizowano w Roku Historii Najnowszej. Niezwykle ważnym punktem programu uroczystości było wręczenie szkołom certyfikatu Civis et Patria” za całokształt prac i przedsięwzięcia podjęte w celu umocnienia postawy patriotycznej dzieci i młodzieży. Jedyną placówką oświatową na terenie powiatu bocheńskiego, która otrzymała certyfikat był Zespół Szkół w Mikluszowicach prowadzony przez dyrektor Władysławę Nowak. Małopolski Kurator Oświaty przyznał certyfikat zarówno Szkole Podstawowej jak i Gimnazjum w Mikluszowicach. Aby go otrzymać, należało w ubiegłym roku szkolnym prowadzić działania w czterech obszarach: historia regionu ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej (m.in. istotne wydarzenia, miejsca pamięci narodowej, świadkowie historii); kultura regionu (m.in. obrzędy, tradycje, zabytki, miejsca kultu religijnego); przyroda regionu (m.in. walory krajoznawcze i turystyczne, ochrona przyrody); społeczeństwo i gospodarka regionu (m.in. aktywność obywatelska, perspektywy rozwoju). Sprawozdanie z podjętych działań znalazło uznanie w oczach jury konkursu.
           Podczas tej samej uroczystości nagrodzono uczennice Zespołu Szkół w Mikluszowicach, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w ramach obchodów Roku Historii Najnowszej i odniosły niebagatelny sukces zajmując I miejsce (uczennice szkoły podstawowej) i II miejsce (gimnazjum) w odpowiednich dla siebie kategoriach konkursu.
           Moja miejscowość na tle historii najnowszej - widziana okiem fotoreportera” to konkurs zorganizowany dla szkł podstawowych. W sumie na konkurs nadesłano 101 prac z 58 szkół.
           Zespół ze szkoły w Mikluszowicach w składzie: Justyna Machaj, Monika Piątkowska, Natalia Radoń i Paulina Tomala (uczennice kl. VI) opracował album pt. Bohater niechciany”. W swojej pracy poruszyły trudny temat dla miejscowej społeczności – postać Mikołaja Szarandy, lotnika Armii Czerwonej, który rozbił się w pobliskim Gawłówku w 1945 r. Szczątki Szarandy spoczęły na cmentarzu parafialnym w Mikluszowicach, zaś w Gawłówku w 1970 r. wzniesiono mu pomnik. Dziewczęta wykonały zdjęcia, przeprowadziły wywiady i zadały bardzo ważne pytanie: Czy pomnik w Gawłówku upamiętniający żołnierza armii, która okupowała Polskę po II wojnie światowej, powinien tam stać?” Nie miały problemu z odpowiedzią. Miejscowa społeczność spełniła swój obowiązek grzebania szczątków Szarandy i opiekując się jego grobem, natomiast pomnik, który powstał w okresie komunistycznego reżimu, powinien zniknąć. II miejsce w konkursie dla gimnazjalistów Mój region na tle historii najnowszej – sprawozdanie z wycieczki/wycieczek” zajął zespół z gimnazjum w Mikluszowicach w składzie: Dominika Borkowska, Paulina Gawłowicz i Kinga Styczeń opracowując gazetkę Sąsiedzi”. Gazetka była ciekawą formą sprawozdania z wycieczek: na kirkuty w Bochni i Nowym Wiśniczu, na mogiły żydowskie w lesie, w Baczkowie oraz spotkań i wywiadów ze świadkami historii najnowszej w regionie. Tematem wiodącym opracowania byli Żydzi, jako dawni mieszkańcy okolic i sąsiedzi rodzin uczennic. Na konkurs przeznaczony dla gimnazjów nadesłano 56 prac z 39 szkół.

V GMINNY KONKURS RECYTATORSKI…

GALERIA ZDJĘĆ

           2 czerwca br. odbył się V już Gminny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji współczesnej, w tym roku - ks. Jana Twardowskiego. Konkurs jest organizowany przez nasze gimnazjum i Bibliotekę Publiczną im. Jana Ptaśnika w Mikluszowicach i odbywa się w sali biblioteki; honory domu pełni Pani bibliotekarka, Zofia Biesiada.
           Konkurs jest okazją do spotkania bibliotekarzy z terenu gminy, a w jury tradycyjnie zasiadają panie z Powiatowej Biblioteki z Bochni. W tym roku były to: P. Beata Piskór i P. Ludmiła Gut oraz P. Anna Szczygieł z biblioteki w Grobli. P. Ludmiła Gut, dawna dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Bochni, podzieliła się swoimi wspomnieniami ze spotkania z ks. Twardowskim, który przed kilkoma laty był gościem wieczoru autorskiego w Bochni. Mówiła o nim w ciepłych, serdecznych słowach. To był niezwykły ksiądz, skromny, ale obdarzony niezwykłą charyzmą i pogodą ducha. W konkursie biorą udział uczniowie z trzech gimnazjów z gminy Drwinia. Uczestnicy przygotowali wybrany wiersz ks. Jana Twardowskiego.
           I miejsce w konkursie zajęła Joanna Tomala z gimnazjum w Drwini, II – Małgorzata Wilk z Grobli, a III – Agnieszka Madej, również z Grobli. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Paulina Lany i Kinga Staśto. Laureaci otrzymali w nagrodę tomiki poezji ks. Twardowskiego, a wszyscy uczestnicy – dyplomy i upominki.
           Motto konkursu, pochodzące z wiersza ks. Twardowskiego, brzmiało: „Wstyd mi, Boże, ogromnie, że jak grzesznik piszę…”. Autor najlepiej oddał w tych słowach niezwykły czar i oryginal-ność tej poezji, która porusza umysły i serca, intryguje, zachęca do zadumy - i po prostu urzeka.
           Uczestnicy mogli zapoznać się również z małą wystawą tomików ks. Twardowskiego i gazetką na temat jego twórczości. V konkurs – to mały jubileusz, który daje powód do radości. Umówiliśmy się, że spotykamy się oczywiście za rok – na kolejnym konkursie. A będzie to spotkanie z poezją Edwarda Stachury.

KONKURS LITERACKI – „A PRZECIEŻ NIE CAŁY UMIERAM…”

GALERIA ZDJĘĆ

           Te słowa, pochodzące z jednego z wierszy z „Tryptyku rzymskiego”, były mottem III Gminnego Konkursu Recytatorskiego poświęconego poezji Jana Pawła II. Konkurs organizowany jest w maju, dla uczczenia rocznicy urodzin naszego Patrona. W tym roku uczestnicy recytowali wiersze Papieża, czyli powstałe w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Zebrane w tomiku „Tryptyk rzymski”, są świadectwem niezwykłych przeżyć duchowych Papieża, związanych z odkrywaniem i kontemplacją fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej – i odwiecznych tajemnic naszej wiary.
           W konkursie tradycyjnie wzięli udział uczniowie trzech gimnazjów z gminy Drwinia. Zwyciężczynią została Małgorzata Wilk z gimnazjum w Grobli, która recytowała wiersz „Zdumienie”. II miejsce zajęła Paulina Lany z gimnazjum w Drwini (również wiersz „Zdumienie”), a III – nasza koleżanka z kl. 1a, Klaudia Oleksińska. Klaudia pięknie zaprezentowała wiersz „ Tresbit et unum adoravit”.
           Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Le Van z naszego gimnazjum (kl. 2a) za wiersz „Wspomnienie – Apokalipsis” oraz Marcin Porębski z Grobli (wiersz „Sąd”). Zarówno laureaci, jak również pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody i upominki.
           Honorowym patronem konkursu jest Pani dyrektor Władysława Nowak, która wspiera zarówno ideę konkursu, jak też swoją obecnością – jego uczestników. Wiersze Jana Pawła II na pewno nie są łatwe, ale raz odkryte – przyciągają jak niezwykły magnes. Cieszy nas, że mamy stałe grono miłośników poezji Papieża, którzy spotykają się raz w roku na naszym konkursie.
           Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym i składamy szczególne podziękowania nauczycielom opiekunom. Za życzliwe zainteresowanie konkursem, poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie uczniów.

KONKURS WIEDZY – „WIKARY, KS. KAROL…”

GALERIA ZDJĘĆ

           III Szkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II w tym roku odbywał się pod hasłem „Wikary, ks. Karol, Wujek, biskup, arcybiskup krakowski”. Obejmował lata 1946 – 78, a więc od momentu otrzymania święceń kapłańskich do wyboru na papieża.
           Konkurs Papieski odbywa się tradycyjnie w maju i należy do obchodów rocznicy urodzin naszego Patrona. Uczestnicy rozwiązują pisemny arkusz zadań, który zawiera pytania dotyczące ważnych wydarzeń z życia Papieża, ale też Jego przyjaciół i współpracowników, różne ilustracje, zdjęcia ważnych miejsc itp.
           W tym roku w konkursie wzięło udział 18 uczniów z różnych klas.
           I miejsce zajęła Regina Michałek z kl. 3b, II – Paulina Gawłowicz z kl. 2b, a III – Michał Panek i Mateusz Pałac z kl. 2a.
           Wyróżnienia otrzymali ponadto: Kamil Styczeń, Dorota Kosacka, Gabrysia Le Van i Albert Janusz. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas apelu poświęconego rocznicy urodzin Jana Pawła II.

SUKCES KLAUDII W KONKURSIE „JA I ŚWIAT”

GALERIA ZDJĘĆ

           Uczennica kl. 1a, Klaudia Oleksińska, zajęła II miejsce w VI Podkarpackim Konkursie Poetyckim „Ja i Świat”. Konkurs jest organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego. W tym roku wzięło w nim udział ponad dwustu uczestników, którzy nadesłali ponad sześćset wierszy. Klaudia zdobyła II miejsce za wiersz „Uwięziona”. Koncert Laureatów odbył się w dn. 28 maja br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Laureaci otrzymali cenne nagrody, gratulacje od jury oraz tomik wierszy, wydany z okazji konkursu i zawierający nagrodzone utwory.
           Klaudia udzieliła również wywiadu dla rzeszowskiego radia „Via”; mówiła o swoich zainteresowaniach poezją i pięknie recytowała „Uwięzioną”.
           W podróży do Rzeszowa towarzyszył Klaudii – oprócz nauczyciela opiekuna- tata; organizatorzy konkursu zapraszają na tę galę również rodziców. Po Koncercie Laureatów był czas na spacer po Rzeszowie. Obejrzeliśmy Stary Rynek, ciekawe i malownicze zaułki miasta i centrum. Udało nam się znaleźć znany pomnik, czy raczej „postać” Tadeusza Nalepy, słynnego muzyka i kompozytora rodem z Rzeszowa. Obejrzyjcie kilka zdjęć z tego spaceru.
           Gratulujemy Klaudii tego sporego sukcesu i życzymy następnych.

URODZINY NASZEGO PATRONA

GALERIA ZDJĘĆ

           Tradycyjnie w maju uczciliśmy pamięć Jana Pawła II, obchodząc rocznicę Jego urodzin. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku, w tym roku obchodzimy więc 90. rocznicę.
           To doskonała okazja do przypomnienia sylwetki wielkiego Papieża i naszego Patrona. Klasa 1a przygotowała uroczysty apel. W formie montażu słowno – muzycznego przedstawiono życie Karola Wojtyły, głównie Jego dzieciństwo i młodość, lata wadowickie i krakowskie. Montaż wzbogaciły fragmenty homilii i wspomnień Papieża, archiwalne nagrania z pielgrzymek do Ojczyzny, Jego wierszy oraz piosenki z Nim związane. W drugiej części montażu, w „Kalendarium drogi”, przypomniano ważne daty i etapy życia kapłańskiego Karola Wojtyły, od momentu święceń kapłańskich do pamiętnego konklawe w 1978 roku.
           Montażowi towarzyszyła prezentacja multimedialna: zdjęcia Papieża z różnych okresów Jego życia i miejsc z Nim związanych (od Wadowic – po Rzym).
           Tradycyjnie też zaświeciliśmy lampki przed pomnikiem naszego Patrona.

W CZOŁÓWCE MAŁOPOLSKI

GALERIA ZDJĘĆ

           Uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w ramach obchodów Roku Historii Najnowszej i odniosły niebagatelny sukces zajmując II miejsce (gimnazjum). Na konkurs nadesłano 56 prac z 39 szkół. II miejsce w konkursie dla gimnazjalistów „Mój region na tle historii najnowszej – sprawozdanie z wycieczki/wycieczek” zajął zespół z gimnazjum w Mikluszowicach w składzie: Dominika Borkowska, Paulina Gawłowicz i Kinga Styczeń opracowując gazetkę „Sąsiedzi”. Gazetka była ciekawą formą sprawozdania z wycieczek: na kirkuty w Bochni i Nowym Wiśniczu, na mogiły żydowskie w lesie, w Baczkowie oraz spotkań i wywiadów ze świadkami historii najnowszej w regionie. W gazetce znalazły się wywiady z babciami dziewcząt, które pamiętają jeszcze żydowskich sąsiadów i stały się cennym źródłem informacji. Tematem wiodącym opracowania byli Żydzi, jako dawni mieszkańcy okolic i sąsiedzi rodzin uczennic, dlatego nie mogło zabraknąć opracowania dotyczącego zwyczajów i świąt żydowskich. W gazetce umieszczono również krótką informację o siostrze Irenie, która została nagrodzona odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród narodów świata” za ratowanie żydowskich dzieci podczas II wojny światowej. Siostra Irena przez wiele lat pracowała w Parafii Mikluszowice. Na końcu numeru znalazła się krzyżówka tematyczna podsumowująca wiedzę dotyczącą kultury żydowskiej. W gazetce oprócz tekstów konieczne były fotografie i podanie źródeł informacji. Wszystko to znalazło się w pracy konkursowej. Gimnazjalistkom gratulujemy sukcesu! Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 22 czerwca br. w siedzibie Małopolskiego Kuratora Oświaty.

GIEŁDA ZAWODOWA

GALERIA ZDJĘĆ

           26 maja 2010 r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum pod okiem nauczyciela WOS-u mgr Renaty Rzymek przygotowali giełdę zawodów. Zaprezentowano na niej różnorodne zawody, na które jest zapotrzebowanie na dzisiejszym rynku pracy. Przygotowując stoiska zawodowe zwrócono uwagę na poszczególne walory każdego zawodu tj. atrybuty związane z dana pracą, kwalifikacje i umiejętności potrzebne do jej wykonywania, zalety i wady, przeciwwskazania zdrowotne oraz jakie szkoły należy ukończyć aby zostać specjalistą w danej dziedzinie.
           Na giełdzie można było zapoznać się ze specyfiką pracy m.in. żołnierza, policjanta, pielęgniarki, fryzjera, kosmetyczki, kucharza, piekarza, architekta, malarza-tapeciarza, mechanika samochodowego, strażaka, informatyka-programisty, specjalisty ds. marketingu i reklamy, kucharza, inżyniera budownictwa. Giełdę zwiedzieli wszyscy uczniowie gimnazjum, nauczyciele Zespołu i Pani Dyrektor Władysława Nowak.
           Stoiska zaprezentowane na giełdzie możecie obejrzeć jeszcze raz w galerii.

SESJA W TRZCIANIE

GALERIA ZDJĘĆ

           Sesję historyczną pod hasłem "Bitwa o honor - w 66. rocznicę zdobycia Monte Cassino", zorganizowaną przez szkołę w Trzcianie oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Oddział w Bochni zaplanowano pierwotnie na 18 maja 2010 roku, ze względu na powódź sesja się nie odbyła. Przełożono ją na 25 maja i tym razem nic nie przeszkodziło uroczystości. Przybyłych w tym dniu gości powitał dyrektor szkoły - Andrzej Kącki. Wśród zaproszonych byli kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Oddział w Bochni z Panią Cecylią Wilowską - Dźwigaj i Zbigniewem Siudakiem na czele oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół będących członkami Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota", założonego przy Bocheńskim Oddziale ŚZŻ AK. W uroczystości wzięła udział również delegacja z naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor – Władysławą Nowak.
           Zebranym wiele wzruszeń dostarczył program artystyczny w wykonaniu uczniów. Wykorzystano w nim. m. in. fragmenty rozkazów gen. Władysława Andersa, wiersze i piosenki tematycznie związane z walką Polaków o Monte Cassino, fragmenty filmów dokumentalnych, prezentację multimedialną. Uwagę zebranych przykuwał napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli, wierni jej służbie", który znajduje się na polskim cmentarzu na Monte Cassino. Z krótką prelekcją wystąpił przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej w Krakowie - Robert Springwald, który przybliżył historię i rolę klasztoru na Monte Cassino w kulturze europejskiej.
           Niezwykle interesująca była opowieść honorowego majora i jednocześnie Honorowego Dowódcy Krakowskiego Szwadronu Kawalerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - Włodzimierza Wowy Brodeckiego, na co dzień pracującego w krakowskim Teatrze Ludowym. Opowieść wzbogacona fotografiami dotyczyła zorganizowanej w 1984 roku wyprawy na Monte Cassino, którą odbył w historycznym mundurze z 1939 roku, z szablą u boku, na koniu Kamea. Zbigniew Siudak - Prezes Bocheńskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej tradycyjnie już przemówił do członków klubu dziękując za zaangażowanie i niezwykłą aktywność.
           Natomiast Zbigniew Solak przybliżył wystawę przygotowaną przez krakowski oddział IPN, a dotyczącą tzw. Procesu Krakowskiego z 1947 roku, skierowanego przeciwko działaczom PSL i Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość". Następnie deklarację przystąpienia do Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" podpisała Barbara Matura – dyrektorka szkoły w Muchówce.

SESJA HISTORYCZNA POŚWIĘCONA 65 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

GALERIA ZDJĘĆ

„Szach 1945”
           7 maja br. członkowie bocheńskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego kolejny raz spotkali się na sesji historycznej. Tym razem przedstawiciele szkół z terenu powiatu bocheńskiego zebrali się w Mikluszowicach. Przybyłych gości powitała Władysława Nowak - dyrektor ZS w Mikluszowicach. Zwróciła uwagę na szczególną rocznicę, jaką przyszło obchodzić, a którą jest zakończenie II wojny światowej w Europie. 8 maja 1945 r., gdy bezwarunkową kapitulację Niemiec podpisał feldmarszałek Keitel, cieszyła się cała Europa, świętowali również Polacy nie do końca świadomi, że Polska odzyska wolność dopiero w 1989 r. Słowa podziękowania skierowała w stronę gości honorowych – obecnych na uroczystości żołnierzy Armii Krajowej.
           Program artystyczny przygotowała młodzież gimnazjum, która przybrawszy postać szachowych figur, przesuwała się po szachownicy przybliżając najważniejsze wydarzenia z okresu od 1939 r. do 1945 r. Opowiadając historię wojny, starano się zaakcentować udział polskich żołnierzy walczących na wielu frontach II wojny światowej. Gra w szachy miała odzwierciedlać politykę, która jest grą składającą się z klęsk i zwycięstw poszczególnych narodów. „Szach mat” postawiony czarnym pionom symbolizował klęskę hitlerowskich Niemiec, ale nie oznaczał wolności dla Polski, która po wojnie była okupowana przez wojska radzieckie.
           Polacy nie pogodzili się z losem i nie złożyli broni. Druga część programu przybliżyła zebranym postaci czterech bohaterów, których imiona były „wyklęte” w czasach Polski Ludowej: Danuty Siedzikówny „Inki”, mjr. Józefa Kurasia „Ognia”, rotmistrza Witolda Pileckiego, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Danuta Siedzikówna "Inka" była sanitariuszką AK. Została aresztowana 20 lipca 1946 r. w Gdańsku przez UB, a następnie bita i poniżana; mimo to odmówiła składania zeznań obciążających członków brygad wileńskich AK. Została skazana na śmierć 21 sierpnia i zastrzelona 28 sierpnia 1946. Ostatnimi słowami "Inki" było: Niech żyje Polska! Niech żyje "Łupaszko"! Miejsce pochówku ciała nie jest znane. Miała zaledwie 18 lat.
           Mjr Józef Kuraś "Ogień" zwany: "Królem Podhala", "Janosikiem" był dowódcą największego na terenach byłego województwa krakowskiego zgrupowania partyzanckiego. Został otoczony przez oddziały KBW, UB i MO 21 lutego 1947 we wsi Ostrowsko koło Nowego Targu. Nie mając możliwości odwrotu popełnił samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł w nowotarskim szpitalu tuż po północy 22 lutego 1947 r. Miejsce pochówku nieznane. O losach „Ognia” zebrani mogli się dowiedzieć zwiedzając wystawę opracowaną i wypożyczoną przez Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie pt. O Orła w koronie! Zgrupowanie partyzanckie „Błyskawica”.
           Rotmistrz Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej; żołnierzem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku; oficerem Armii Krajowej, który na ochotnika dostał się do Auschwitz, gdzie zbierał informacje o traktowaniu więźniów i zorganizował podziemie zbrojne - i skąd zbiegł. Stał się więźniem i ofiarą ubeckiej katowni. Został zamordowany strzałem w tył głowy na mocy wyroku stalinowskiego sądu za zdradę ludowej ojczyzny w 1948 r. Jego ostanie słowa to: Niech żyje Polska! Mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” był żołnierzem kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Został aresztowany przez UB 30 czerwca 1948 r. Po licznych przesłuchaniach w więzieniu mokotowskim został skazany na wielokrotną karę śmierci. Proces "Łupaszki" i kilku innych wybitnych oficerów wileńskiej AK miał charakter pokazowy, transmitowany był przez radio. Został zamordowany 8 lutego 1951 r. Miejsce pochówku nieznane. Montaż słowno-muzyczny wzbogaciła prezentacja multimedialna oraz piosenki w wykonaniu chóru dziewczęcego pod kierunkiem Radosława Brydniaka.
           Słowo do zebranych wygłosił dr Maciej Korkuć z Biura Edukacji Publicznej krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył historię powojennej Polski oraz postać mjr. Kurasia.
           Wdzięczność za wolną Polskę i symboliczną różę podarowali obecnym na uroczystości kombatantom AK harcerze. W imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kilka słów do młodzieży skierował prezes bocheńskiego oddziału – Zbigniew Siudak. Głos zabrał również Teofil Wojciechowski – członek Kolegium IPN oraz ks. Prałat Józef Piech. Przypomniał o duchownych, którzy ginęli zarówno z rąk hitlerowców, jak i komunistów.
           Ważnym punktem uroczystości było przystąpienie do klubu historycznego kolejnych szkół: z Dziewina, Drwini i ze Świniar. Podpisy na deklaracji przystąpienia odebrał prezes bocheńskiego klubu – Zbigniew Solak, z którego inicjatywy reaktywowano działalność bocheńskiego klubu 15 lutego br.
           Po oficjalnej części goście otrzymali prezent od IPN, oddział w Krakowie – książkę pt. „Ks. Władysław Gurgacz – kapelan Polski Podziemnej” oraz mogli zapoznać się z wystawą przygotowaną przez gimnazjalistów pt. „Historię tworzyli nasi dziadkowie”. Wśród wielu eksponatów znalazły się odznaczenia i część umundurowania Jana Kowalskiego – żołnierza walczącego o Monte Cassino pod dowództwem gen. Władysława Andresa. Pamiątki po bohaterze II wojny światowej przyniósł do szkoły jego prawnuk Mateusz Kowalski.

DZIEŃ ZIEMI

GALERIA ZDJĘĆ

           Rok 2010 to rok jubileuszowy – świętujemy 40.lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20.lecie w Polsce.
           Z tej okazji uczniowie klasy Ia: Natalia Kawecka, Klaudia Oleksińska, Patrycja Rakoczy, Albert Janusz i Tomasz Kuś przygotowali apel. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegać będą pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS.
           Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialną na temat obchodów Dnia Ziemi oraz kilka ciekawostek dotyczących naszej planety. Dla najbardziej zainteresowanych i aktywnych przygotowali ciekawą krzyżówkę o tematyce ekologicznej.

ROCZNICA UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

GALERIA ZDJĘĆ

           30 kwietnia z okazji zbliżającej się 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyła się uroczysta akademia szkolna. Program artystyczny z tej okazji przygotowała klasa III a wspólnie z wychowawcą mgr Renatą Rzymek.
           Akademię rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego, po którym przedstawiono krótką historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie uczniowie ukazali patriotyczny charakter rocznicy przypominając o zapominanych wartościach, jakimi są : BÓG, HONOR, OJCZYZNA . Podsumowując zaznaczyli, że aby budować przyszłość trzeba znać i pamiętać o przeszłości, aby być wolnym trzeba znać i rozumieć prawa oraz zasady wolności w demokratycznym państwie.

„KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

GALERIA ZDJĘĆ

           Kwiecień był dla wszystkich Polaków miesiącem bolesnym. Na co dzień podzieleni poglądami politycznymi znowu staliśmy się jednością oddając hołd tym, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem i przywracając pamięć o tych, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.
           W szkole w Mikluszowicach uczniowie, nauczyciele, rodzice, władze samorządowe i mieszkańcy okolic spotkali się 22 kwietnia br. na wieczorze pamięci poświęconym bohaterom, którzy zginęli 70 lat temu. Wspólnie słuchali zapisków sporządzonych przez polskich żołnierzy w ostatnich miesiącach ich życia. Ze łzą w oku towarzyszyli im w sowieckiej niewoli. Tragiczne chwile sprzed wielu lat stały się udziałem pokolenia, które na szczęście nie wie, co to wojna. Zebrani usłyszeli w mroku stukot kół pociągu pędzącego na wschód; poczuli niepokój, jaki towarzyszył polskim jeńcom podczas powtarzających się rewizji; byli świadkami jenieckiego posiłku... i ostatnich chwil życia. Przeszywający odgłos strzału i cisza, jaka po nim zapadła wydawały się trwać nieskończenie długo. Trwała kilkadziesiąt lat, gdyż prawdy o Katyniu nie wolno było głosić. Nie chciał jej słyszeć nawet Zachód. Ciemność, cisza i... potężny huk uderzenia zerwały wszystkich na równe nogi. To katastrofa samolotu lecącego z polską delegacją do Katynia. „Świat nie chciał słyszeć o Katyniu. Musieli zginąć, by słuchał...” - tymi słowami rozpoczęła się krótka prezentacja multimedialna przywołująca w pamięci postaci: Prezydenta RP, Małżonki Prezydenta RP, byłego Prezydenta RP na uchodźstwie, i pozostałych dziewięćdziesięciu trzech ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r.
           Wieczór pamięci początkowo miał być poświęcony wyłącznie ofiarom pomordowanych w Katyniu, gdyż kilka tygodni wcześniej szkoła w Mikluszowicach przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”, w ramach którego sadzone są Dęby Pamięci upamiętniające żołnierzy zamordowanych przez NKWD. Uczniom z Mikluszowic przydzielono dwóch bohaterów: kap. Jana Stefana Dębowskiego, ur. 25 XII 1892 r. w Krakowie, s. Jana, lekarza weterynarii, 8 szp. Koni, zm. 1940, Katyń i por. Bronisława Sowę, ur. 9 X 1905 r. w Tarnowie, s. Piotra, nauczyciel, 75 pp, zm. 1940, Katyń.
           Program polega nie tylko na zasadzeniu dębów, ale również na zebraniu informacji o zamordowanych w Katyniu. A zebranie ich w niektórych przypadkach jest bardzo trudne, niemal niemożliwe. Niewiele informacji znaleziono na temat życia por. Bronisława Sowy. Był absolwentem tarnowskiego seminarium nauczycielskiego. Uczył w szkole powszechnej w Tarnowie, a potem na Śląsku. Nie dotarto do żadnych fotografii porucznika. Nie udało się również ustalić, czy miał rodzinę.
           O wiele więcej informacji znaleziono odnośnie kpt. Jana Stefana Dębowskiego. Był absolwentem Akademii Weterynaryjnej we Lwowie. Był lekarzem powiatowym weterynarii w Brzesku i inspektorem w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Był żonaty z Janiną z Wajsów, miał dwie córki: Krystynę i Irenę. Był pradziadkiem Mai Ostaszewskiej, aktorki grającej Annę w filmie „Katyń” Andrzeja Wajdy. Informacje o bohaterach, jakie udało się zdobyć, zostały przesłane z Biura Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Biogramy z publikacji pt. "Katyń. Księga Cmentarna" (wyd. Rada OPWiM, Warszawa 2000) i artykuł autorstwa Katarzyny T. Nowak pt. "Wróć, Jasieńku..." („Sukces", nr 11/2007) są na razie jedynym źródłem informacji o zamordowanych, ale poszukiwania będą trwały nadal.
           Dęby Pamięci posadzono 23 kwietnia br. I choć początkowo miały rosnąć tylko dwa, to z inicjatywy Władysławy Nowak – dyrektor szkoły w Mikluszowicach posadzono jeszcze jedno drzewo – to dąb upamiętniający 96 ofiar tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. Wśród nich był o. Józefa Jońca – inicjatora programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”. W uroczystości sadzenia Dębów Pamięci wzięła udział młodzież szkoły w Mikluszowicach oraz harcerze, którzy obok drzew złożyli czerwone róże.

I MIEJSCE W FINALE POWIATOWYM BRD – PRZED NAMI ROZGRYWKI WOJEWÓDZKIE

GALERIA ZDJĘĆ

           22 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum: Krzysztof Kozioł – Ia, Przemysław Kowalski – IIa oraz Tomasz Smętek – IIIb reprezentowali Gminę Drwinia w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Zajęli I miejsce. Zawody powiatowe odbyły się, podobnie jak w ubiegłym roku, w Zespole Szkół w Bogucicach.
           Nasza zwycięska drużyna będzie reprezentować powiat bocheński w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w Skawinie 7 maja. Konkurs odbywał się w trzech konkurencjach:
- test ze znajomości przepisów ruchu drogowego,
- jazda rowerem na torze przeszkód,
- jazda w miasteczku ruchu drogowego.
Za zwycięstwo uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe – plecaki a dla szkoły dyplom i puchar.
Opiekunom: p Kindze Majcher – Capik, p. Annie Krawiec, p. Lidii Jodłowskiej - Rzucidło i uczniom serdecznie gratulujemy, dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.!

PORANEK WIELKANOCNY

GALERIA ZDJĘĆ

           31 marca uczniowie klasy Ia wspólnie z paniami: Kingą Kicka i Sławomirą Styczeń przygotowali z okazji zbliżających się świąt montaż słowno – muzyczny pt.: Zaniósł na krzyż nasze grzechy”. Uczniowie przypomnieli wszystkim zgromadzonym tradycje i symbole wielkanocne. Złożyli nauczycielom, pracownikom obsługi i swoim kolegom świąteczne życzenia.
Gościem poranku była Pani Dyrektor, która przekazała życzenia świąteczne otrzymane od zaprzyjaźnionych szkół i instytucji. Złożyła również od siebie najserdeczniejsze życzenia zdrowych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

POWIATOWA ELIMINACJA OTWP "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

NOWY WIŚNICZ - 29.03.2010

           Powiatowa eliminacja OTWP "Młodzież zapobiega pożarom" została rozegrana 29 marca 2010 roku. Po raz pierwszy rywalizowano poza Bochnią. Gościny udzielił Nowy Wiśnicz, a miejscem rywalizacji był wspaniały Zamek Kmitów i Lubomirskich. Do Nowego Wiśnicza przybyło 51 uczniów, po 21 ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 9 ze szkół średnich. Reprezentowali oni: Miasto Bochnię oraz Gminy: Drwinia, Nowy Wiśnicz, Lipnica Murowana, Łapanów, Trzciana, Żegocina. Nasze gimnazjum reprezentował Piotr Smętek.
           Punktualnie o godzinie 11 otwarcia Turnieju dokonał Prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni (organizatora eliminacji) - druh Ludwik Węgrzyn. Przybyłych uczniów i nauczycieli powitał także gospodarz terenu - Burmistrz Stanisław Gaworczyk (także jest członkiem władz powiatowych ZOSP RP w Bochni). Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
           W czasie, gdy jury dokonywało sprawdzenia testów, uczniów i opiekunów zaproszono do zwiedzania Zamku. Przewodniczka oprowadziła młodzież i nauczycieli po licznych pomieszczeniach zamkowych. Piotrkowi niestety nie udało się zakwalifikować do finałowej trójki w swojej grupie. Mimo to należą mu się podziękowania za godne reprezentowanie szkoły i gminy w turnieju.
           Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominek w postaci pięknego wydawnictwa okolicznościowego "Najstarsze dokumenty Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśniczu" będącego reprintem dawnych dokumentów, wydanym w listopadzie 2009 roku, na 130 - lecie tej jednostki..

TRADYCJE I OBRZĘDY WIELKIEJ NOCY – KONKURS PLASTYCZNY

GALERIA ZDJĘĆ

           Podczas Poranka Wielkanocnego rozstrzygnięto i ogłoszono wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Tradycje i Obrzędy Wielkiej Nocy”. Pierwsze miejsce zajęły trzy uczennice: Magdalena Gołębiowska i Natalia Kawecka z klasy Ia oraz Karolina Łaptas z klasy IIIb. Wyróżnienia otrzymały: Kinga Styczeń, Paulina Bartyzel oraz Weronika Gawlik z klasy IIIb. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
           Nagrody wręczyła Pani Dyrektor Władysława Nowak. Organizatorem konkursu była pani Angelika Świerblewska.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

GALERIA ZDJĘĆ

           Tradycyjnie już jak każdego roku uczniowie gimnazjum przygotowali klasowe śniadania wielkanocne. Nakryli świątecznie stoły, na których znalazły się malowane jaja, mazurki wielkanocne, babki, chrzan, tłuściutki boczek i wiejska kiełbasa. Podzielili się jajeczkiem i złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia.
           Zastawione suto stoły wielkanocne możecie obejrzeć w galerii zdjęć.

ROK CHOPINA

GALERIA ZDJĘĆ

           200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina stała się okazją do wielu spotkań, koncertów i imprez poświęconych wielkiemu geniuszowi fortepianu na całym świecie. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.
           W naszej szkole miała miejsce uroczystość poświęcona wielkiemu Polakowi – Fryderykowi Chopinowi przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczyciela muzyki Radosława Brydniaka. Życiorys najwybitniejszego polskiego kompozytora przekazano zebranym w formie prezentacji multimedialnej wykonanej przez Klaudię Oleksińską, a wzbogacił ją koncert utworów chopinowskich w wykonaniu Natalii Kaweckiej i Bartłomieja Brydniaka. Zebrani poznali niektóre z utworów Chopina zagrane na pianinie przez uczniów szkoły w Mikluszowicach, którzy równocześnie są uczniami szkół muzycznych w Krakowie i Bochni. Niecodzienne spotkanie dzieci i młodzieży z muzyką romantyczną odbyło się 19 marca br. Fryderyk Chopin żyjący w latach 1810-1849 jest jednym z największych artystów w historii polskiej kultury, najwybitniejszym polskim kompozytorem, a także czołowym pianistą. Należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, ale jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii.

SUKCES MAGDY!

GALERIA ZDJĘĆ

           24 marca br. w rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego w Krakowie w Pałacu Krzysztofory odbył się finał konkursu „Tadeusz Kościuszko – żołnierz wolności”pod patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego Stanisława Kracika i Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego. Organizatorami konkursu byli: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krakowie i Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie W eliminacjach wystartowało 232 uczniów z 64 szkół małopolskich. Do finału trafiło 10 gimnazjalistów i 10 uczniów szkół podstawowych.
           Wśród finalistów znalazły się uczennice Zespołu Szkół w Mikluszowicach: Justyna Machaj (sp) i Magdalena Piekarz (gimnazjum). Magda zajęła III miejsce w grupie gimnazjalistów, Justyna – VII wśród uczniów szkół podstawowych. Uczniowie musieli się zmierzyć z testem dotyczącym życia i działalności Tadeusza Kościuszki oraz epoki, w której żył. Po części pisemnej każdy z finalistów miał za zadanie przedstawić prezentację autorską dotyczącą Tadeusza Kościuszki – bohatera trzech narodów: amerykańskiego, francuskiego i polskiego. Tutaj przyznawano punkty za dyscyplinę czasową (każdy miał tylko 5 min.), wartość merytoryczną, oryginalność prezentacji, styl i język przekazu. Finaliści z niesamowitą werwą odegrali m.in. krewką carycę Katarzynę, subtelną i zakochaną w młodym Tadeuszu – Ludwikę Sosnowską, redaktora Wołoszańskiego, czy wreszcie samego Kościuszkę. Uczniowie krakowskich szkół wcielili się w rolę przewodników po miejscach w Krakowie związanych z bohaterem konkursu zajmując pierwsze dwa miejsca w kategorii gimnazjalnej. Prezentacja Magdy Piekarz dotyczyła „Roli kobiet w życiu Kościuszki i Kościuszki w życiu kobiet”. Nieliczni bowiem wiedzą, że w pierwszym dniu powstania kościuszkowskiego Naczelnik powstania wydał kilka odezw, w tym odezwę do kobiet. Dokument ten był pierwszym w historii Polski, w którym zauważono rolę kobiet w zrywach narodowowyzwoleńczych, walce o Ojczyznę. Dzięki temu „wnuczki kościuszkowskie” mogły wziąć czynny udział w powstaniu listopadowym, styczniowym, czy podjąć walkę podczas wojen XX w.
           Następny konkurs kościuszkowski już za rok.

TENIS STOŁOWY – ZAWODY POWIATOWE

           18 marca 2010r. w Leszczynie odbyły się powiatowe zawody szkól podstawowych w tenisie stołowym. Rafał Bolek zajął 6 miejsce, Marcin Piekarz – 9 miejsce. Chłopcy wykazali się ambicją i charakterem, zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce. A mogło być lepiej. Bezapelacyjnie wygrała drużyna z Sobolowa, w której funkcjonuje „szkółka” tenisa stołowego. Wynik naszych uczniów to duży sukces i dobrze rokuje na przyszłość.

KOLEJNY RAZ W POWIECIE – TURNIEJ BRD

GALERIA ZDJĘĆ

           17 marca w Zespole Szkół w Drwini odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Nasze gimnazjum w eliminacjach gminnych reprezentowała drużyna w składzie : Krzysztof Kozioł kl. Ia, Przemysław Kowalski IIa oraz Tomasz Smętek z kl. IIIb. Uczniowie zajęli I miejsce i będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych, które w tym roku obędą się w Zespole Szkół w Bogucicach. Uczniów do konkursu przygotowywały panie: mgr Anna Krawiec oraz mgr Kinga Majcher – Capik. Uczniom oraz opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w dalszych etapach turnieju

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ – ELIMINACJE GMINNE

GALERIA ZDJĘĆ

           W dniu 10 marca 2010 r. w sali narad Urzędu Gminy Drwinia odbyły się gminne eliminacje ogólnopolskiego turnieju ,, Młodzież zapobiega pożarom ". Nasze gimnazjum reprezentowali: Piotr Smętek, Tomasz Smętek i Mateusz Kociołek, zwycięzcy eliminacji szkolnych. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej (test) oraz ustnej. I miejsce w Gminie zajął Piotr Smętek, który będzie reprezentował gminę w eliminacjach powiatowych 29 marca 2010r. na zamku w Wiśniczu Nowym. Laureat otrzymał dyplom i nagrodę książkową a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Urząd Gminy Drwinia.
           Opiekunem uczestników i koordynatorem konkursu w szkole była pani Renata Rzymek. Zwycięzcy życzymy powodzenia na turnieju powiatowym organizowanym przez ZP ZOSP w Bochni.

KOBIETY WALCZĄCE

GALERIA ZDJĘĆ

           8 marca został dość nietypowo uczczony w Gimnazjum nr 2 w Bochni, w którym odbyło się spotkanie bocheńskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. W Święto Kobiet gimnazjaliści wspomnieli kobiety walczące o niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Przekaz dotyczący cichych bohaterek Armii Krajowej przygotowany przez młodzież i nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Bochni był tak dokładny, iż obecny na uroczystości Zbigniew Siudak – prezes bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK jak sam wspomniał, choć przygotował referat związany z tematem spotkania, nie miał wiele do dodania, gdyż wyręczyła go młodzież. Honorowym gościem uroczystości była Cecylia Dźwigaj – żołnierz Armii Krajowej, której traumatyczne wspomnienia związane z losami powojennymi, wzbudziły poruszenie wśród zgromadzonych. Współczesnemu pokoleniu nieznającemu realiów życia żołnierzy Armii Krajowej po wojnie, ich losy wydają się wręcz nieprawdopodobne. To właśnie C. Dźwigaj otworzyła wystawę poświęconą akcji „Burza” AK wypożyczoną szkole przez Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Krakowie.
           Uroczystość była okazją do powiększenia grona członków bocheńskiego Klubu Historycznego reaktywowanego 15 lutego br. o kolejne szkoły. Do grona szkół będących członkami klubu dołączyło jeszcze 12 szkół, a jak wspomniał Zbigniew Solak – przewodniczący bocheńskiego klubu, są już kolejne szkoły, które chcą zostać członkami bocheńskiego oddziału. Z. Solak poinformował o kolejnych sesjach historycznych. Najbliższa, w kwietniu odbędzie się w Lipnicy Murowanej i dotyczyć będzie rotmistrza Witolda Pileckiego. Natomiast 7 maja będzie miała miejsce uroczystość związana z 65. rocznicą zakończenia II wojny światowej w Europie, która odbędzie się w naszej szkole.

NA DNIACH OTWARTYCH NBP W KRAKOWIE

GALERIA ZDJĘĆ

           W niedzielę 21 marca uczennice kl. II gimnazjum pod opieką Pani R. Rzymek uczestniczyły w Dniach Otwartych Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Podczas wizyty młodzież poznała historię, funkcje i zadania banku centralnego, dawne i obecne techniki mennicze, zobaczyła bankowy skarbiec, unikalną kolekcję monet oraz oryginalne sztaby złota. Nauczyła się rozpoznawać fałszywe banknoty, na co zwracać uwagę przy korzystaniu z kart płatniczych. Uczennicom został przedstawiony internetowy Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była sztaba złota, maszyna do sortowania i liczenia bilonu oraz stanowisko mincerza, gdzie każdy mógł wybić sobie pamiątkowy żeton. Każdy z uczestnik Dni Otwartych otrzymał również pamiątkowy brykiet profesjonalnie zniszczonych banknotów 50 zł o łącznej wartości 55 tysięcy złotych.

RYCERSKIE SPOTKANIA

GALERIA ZDJĘĆ

           19 marca br. klasa 1a (pod opieką nauczyciela języka polskiego) przedstawiła widowisko historyczne na motywach „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza pt. „Rycerskie spotkania”.
           „Rycerskie spotkania” to cykl obrazów – epizodów z życia średniowiecznego rycerza, w tym kilka przygód Zbyszka z Bogdańca. Były to kolejno: „Rycerskie ślubowanie”, „Pasowanie na rycerza”, „Rękawica”, czyli wyzwanie na pojedynek, „Sąd Boży”, „Turniej rycerski” i „Uczta książęca”. Kolejne epizody rozgrywały się w karczmie „Pod Lutym Turem”, na zamku w Ciechanowie i na zamkowym dziedzińcu. Obok wielu rycerzy wystąpiła też para książęca oraz cały orszak dwórek księżnej Anny Danuty. Z zamku w Szczytnie „przybył” sam brat Rotgier, który niemałe poruszenie na dworze sprawił, ale nazajutrz w sądzie Bożym, pod toporem męża Jurandowej córki poległ.
           W widowisku wzięli udział wszyscy uczniowie klasy 1a. W rolach głównych wystąpili: Natalka K. i Łukasz D. (księstwo mazowieccy), Klaudia O. (Danusia), Tomek K. (Zbyszko), Tomek W. (Maćko). Rotgierem był Albert J., a jego giermkiem – Łukasz R., również walczący w słynnym sądzie Bożym. Rycerzy i dwór podejmował w Tyńcu Łukasz R. (karczmarz), a później w leśnym dworcu – Janusz K. (gospodarz). Wśród rycerzy wyjątkową walecznością wykazał się Damian B., giermek Zbyszka.
           Uczniowie sami (a czasem z pomocą rodziców, którym tą drogą serdecznie dziękujemy) przygotowali ciekawe i piękne kostiumy oraz rekwizyty, głównie tarcze, miecze i topory. Rycerze mieli pomysłowe zbroje, a dwórki – przepiękne (i różne) kreacje. Wielu kostiumów i rekwizytów nie powstydziłby się prawdziwy teatr! Dziewczęta same zaaranżowały symboliczną scenografię, która pomogła stworzyć szczególny nastrój dla kilku scen.
           Widowisko historyczne „Rycerskie spotkania” to nie tylko powtórka z lektury. To też swego rodzaju przygoda z historią, bo przecież każdy element – od rycerskiej tarczy po archaizowany język – ma charakter historyczny. Ale przede wszystkim – to powrót do korzeni naszej kultury, do podstawowych wartości, które ją ukształtowały. Bóg, honor, ojczyzna. Kodeks rycerski wcale nie zginął, tak jak średniowieczne rycerstwo. Głęboko zakorzenił się w naszej kulturze – i dla wielu pokoleń Polaków był jak katechizm. Wierzymy, że i dziś, choć obserwujemy upadek pewnych wartości, nie całkiem jest zapomniany i coś jeszcze znaczy dla młodych Polaków i Europejczyków. Barwny świat średniowiecznego rycerstwa tak nas przecież fascynuje: z zapartym tchem śledzimy przygody rycerzy, ale też podziwiamy ich prawość, niezłomność, honor i wierność kodeksowi rycerskiemu.
           W lipcu tego roku będziemy obchodzić 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Nasze „Rycerskie spotkania” wpisują się w jakiś sposób w grunwaldzkie obchody. Nasi bohaterowie bowiem, zebrani na uczcie książęcej, wyruszają pod Grunwald i umawiają się na kolejne spotkanie… po bitwie.
           Premierowe przedstawienie „Rycerskich spotkań” obejrzały trzy klasy gimnazjum. Zainteresowani widzowie mogą wykazać się znajomością widowiska podczas konkursu, jaki ogłosiliśmy dla publiczności.

SIATKÓWKA – ZAWODY GMINNE DZIEWCZĄT

           11 marca 2010r. w Zespole Szkół w Drwini odbyły się gminne zawody piłki siatkowej dziewcząt. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice w składzie: Aneta Data, Paulina Bartyzel, Weronika Gawlik, Anna Migas, Dorota Kosacka, Paulina Turek, Patrycja Rakoczy, Karolina Łaptas. Uczennice ostatecznie zajęły 3 miejsce.

TENIS STOŁOWY- ZAWODY REJONOWE KOŹMICE WIELKIE

           10 marca odbyły się zawody rejonowe w tenisa stołowego. Miejscem rozgrywek były w tym roku Koźmice Wielkie. W zawodach wzięli udział: Aneta Data i Jan Tomala. Zaprezentowali się z bardzo dobrej strony w doborowej obsadzie. Turniej miał wyjątkowo wysoki poziom sportowy. W efekcie Aneta zajęła 16 miejsce, a Jaś – 17. Brawo!

„HERBERT – POETA NIEPOKORNY” - WYRÓŻNIENIE DLA KLAUDII

GALERIA ZDJĘĆ

           Dwoje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w IX Międzygimnazjalnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Herbert – poeta niepokorny”. Konkurs odbywa się w Publicznym Gimnazjum im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Trzcianie i ma rangę konkursu powiatowego. W tym roku wystąpiło w nim 26 uczniów z dwunastu szkół. Konkurs odbył się 17 marca.
           Nasze gimnazjum reprezentowali: Michał Panek z kl. 2a i Klaudia Oleksińska z kl. 1a. Michał recytował wiersz Zbigniewa Herberta „Testament” oraz fragment „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, Klaudia natomiast – wiersz Herberta „Pan Cogito o cnocie” oraz tekst Jerzego Szaniawskiego „Profesor Tutka wśród melomanów”.
           Za piękną recytację i ciekawą interpretację obu tekstów Klaudia otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy jej serdecznie i cieszymy się z jej sukcesu. Na pewno zachęci to Klaudię do dalszej pracy i rozwijania zamiłowań artystycznych.

BAL W BOCHNI

           Poraz kolejny gościliśmy w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Bochni. Zostaliśmy zaproszeni na bal karnawałowy przez wychowawców uczniów Szkoły Zawodowej. Spotkanie odbyło się 11 lutego. Zauroczeni dziewczynami z gimnazjum chłopcy zapewnili doskonałą muzykę, menu i miłą atmosferę. Bawiliśmy się świetnie, zawieraliśmy nowe znajomości. Spotykamy się wiele lat, a więc „Stworzyliśmy już więzy przyjaźni, oswoiliśmy się”. Kolejne spotkanie odbędzie się w naszym Gimnazjum.

TENIS STOŁOWY INDYWIDUALNY - ZAWODY POWIATOWE

           24 i 25 lutego 2010 roku w Bochni rozegrano powiatowy turniej tenisa stołowego. Drużyna z ZS Mikluszowice wystąpiła w składzie: J. Tomala, M. Panek, A. Data, P. Rakoczy i M. Młynarz.
Aneta Data zdobyła 4 miejsce, a Jan Tomala -5.
Miejsca są szczególnie cenne z uwagi na fakt, iż w zawodach wystąpiła mocna drużyna z Rzezawy, gdzie uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia w „szkółce” tenisa stołowego. W grze drużynowej oba zespoły: dziewcząt i chłopców zdobyły 4 miejsca.
Gratulujemy uczniom i opiekunowi drużyn.

WYCIECZKA NA KOPIEC KOŚCIUSZKI

GALERIA ZDJĘĆ

           23 lutego 2010 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce na Kopiec Kościuszki w Krakowie. Spotkanie na Kopcu odbyło się w ramach konkursu „Tadeusz Kościuszko – żołnierz wolności”.
           Punktualnie o godz. 15.00 z dziećmi i młodzieżą ze szkół małopolskich spotkał się prof. Mieczysław Rokosz, który barwnie opowiadał o czasach współczesnych Kościuszce i losach samego bohatera. Opowieść wzbogacona była zwiedzaniem wystawy „Insurekcja i tradycje kościuszkowskie w Krakowie” przy kopcu Kościuszki w forcie nr 2 „Kościuszko", bastion V. Po spotkaniu w muzeum pod Kopcem, każdy uczestnik spotkania mógł wziąć udział w wycieczce na kopiec Kościuszki w Krakowie.

SPOTKANIE Z INSUREKCJĄ

GALERIA ZDJĘĆ

           Kilkunastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Mikluszowicach wraz z paniami: Angeliką Świerblewską i Łucją Piątkowską wyjechali 16 lutego 2010 r. do Krakowa. Celem wyjazdu kolejny raz był Pałac Krzysztofory, w którym młodzież uczestniczyła w wykładzie Wojciecha Górnego pt. „Insurekcja kościuszkowska – przyczyny, przebieg i skutki”. W. Górny przybliżył okoliczności wybuchu powstania i przebieg walk powstańczych, które niestety zakończyły się porażką i III rozbiorem Polski. Sam Kościuszko ranny i aresztowany udał się po zwolnieniu z więzienia na emigrację. Nigdy więcej za życia nie zawitał już do Krakowa.
           Po wykładzie młodzież spacerem zwiedziła Kraków podziwiając zabytki i ich iluminację zimą.

PRZYSTĄPILIŚMY DO BOCHEŃSKIEGO KLUBU HISTORYCZNEGO IM. GENERAŁA STEFANA ROWECKIEGO GROTA

GALERIA ZDJĘĆ

           15 lutego 2010 r. jako jedna z pierwszych szkół przystąpiliśmy do Bocheńskiego Klubu Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego Grota”.
           Przez cały okres Polski Ludowej zarówno zwyczajni żołnierze Armii Krajowej, jak i jej przywódcy byli prześladowani, a ocena ich działalności była negatywna. Dopiero po 1989 r., w wolnej Polsce można było głośno mówić o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę podczas II wojny światowej. Ale wtedy żyli już tylko nieliczni, a ich grono z każdym rokiem nieubłaganie się pomniejsza. Na uroczystości upamiętniającej 68. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową zorganizowanej 15 lutego br. przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bochni było tylko czterech uczestników II wojny światowej. Wśród nich znalazł się Zbigniew Siudak, Prezes Oddziału ŚZŻAK w Bochni, który na początku spotkania skierował do dzieci i młodzieży kilka ważnych słów przywołując pamięć o poległych.
           Ważnym punktem uroczystości było reaktywowanie Bocheńskiego Klubu Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego Grota”, o czym poinformował zebranych gospodarz spotkania – Zbigniew Solak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni, odczytując głośno treść deklaracji przystąpienia do klubu. Podczas uroczystości dyrektorzy wybranych szkół podpisali dokument reaktywujący Bocheński Klub Historyczny im. Generała Stefana Roweckiego Grota”. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Władysława Nowak, która złożyła swój podpis pod deklaracją.
          
           Celem działalności klubu jest kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, rozwijanie szacunku dla dobra wspólnego i postawy patriotycznej oraz poczucie odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Wśród szkół, które zainicjowały działalność klubu znalazły się szkoły z: Dąbrówki, Mikluszowic, Nieszkowic Wielkich, Okulic, Trzciany oraz wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z terenu Bochni. Każdą ze szkół reprezentował dyrektor i uczniowie. Zespół Szkół w Mikluszowicach reprezentowała wspomniana Pani Dyrektor Władysława Nowak, p. Łucja Piątkowska oraz uczniowie: Paulina Czubek, Regina Michałek i Wojciech Kowalski.
           Uroczystość wzbogacił montaż słowno-muzyczny Armia Krajowa w poezji i piosence” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni. Po części oficjalnej przybliżył zebranym swoją pasję gromadzenia militariów z czasów II wojny światowej Przemysław Witek, uczeń Gimnazjum nr 1 w Bochni. W sposób niezwykle ciekawy i barwny przedstawił poszczególne eksponaty ze swojej kolekcji. Obok zebranych militariów uczestnicy uroczystości zostali zapoznani poprzez prezentację multimedialną z wyposażeniem armii amerykańskiej z czasów II wojny światowej. Po uroczystości p. Zbigniew Siudak napisał dla naszych uczniów dedykację w książce, której jest autorem. Praca dotyczy walk Armii Krajowej na terenie powiatu bocheńskiego i będzie ją można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
           Warto wspomnieć o patronie klubu – Stefanie Roweckim pseudonim Grot”, który był pierwszym komendantem utworzonej 14 lutego 1942 r. Armii Krajowej. W czasie okupacji hitlerowskiej ze względu na swoją działalność stał się obiektem szczególnego zainteresowania Niemców. Zdekonspirowany i wydany przez agentów Gestapo umieszczonych w wywiadzie AK został aresztowany 30 czerwca 1943 r. i umieszczony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Został zamordowany przez Niemców na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 r.
           Kolejne spotkanie członków reaktywowanego klubu odbędzie się już 8 marca 2010 r. w Gimnazjum nr 2 w Bochni.

II SZKOLNY WALENTYNKOWY KONKURS RECYTATORSKI „ POWIEDZ MI JAK MNIE KOCHASZ …”.

GALERIA ZDJĘĆ

           W dn.15 lutego br. odbył się II Szkolny Walentynkowy Konkurs Recytatorski „ Powiedz mi jak mnie kochasz …”. W konkursie wzięło udział 8 uczniów z różnych klas. Przygotowali oni wiersze miłosne poetów polskich, m.in. A. Mickiewicza, K. Przerwy – Tetmajera i M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.
           I miejsce zajęła Dominika Borkowska z kl. 3b. II przypadło Klaudii Oleksińskiej z 1a, Marzenie Szaraj z 1b, a III – AnnaMigas z 3b.Wyróżnienia otrzymali: Dorota Gardziel z 3a i Tomasz Kuś z 1a. W konkursie wzięli również udział Łukasz Data i Albert Janusz z 1a.
           Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, dyplomy oraz upominki. Honorowym gościem konkursu była Pani Dyrektor Władysława Nowak, która wraz z Panią Renatą Rzymek oceniała uczestników.
           Konkurs zorganizowało kółko teatralne z opiekunem Panią Elżbietą Romańczuk.

TADEUSZ KOŚCIUSZKO W KRAKOWIE

           9 lutego 2010 r. uczennice Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Mikluszowicach: Magdalena Piekarz (kl. III b) oraz Justyna Machaj i Monika Piątkowska (kl. VI) wraz z p. Elżbietą Romańczuk i p. Łucją Piątkowską uczestniczyły w wykładzie Piotra Hapanowicza pt. Tadeusz Kościuszko w Krakowie”.
           Wykład wsparty prezentacją mulimedialną pozwolił później rozpoznać miejsca w mieście, w których bywał Tadeusz Kościuszko. Dzięki temu uczestnicy wyjazdu mogli przejść drogą, którą przebył Tadeusz Kościuszko 24 marca 1794 r. zmierzając na Rynek, by złożyć przysięgę rozpoczynającą Insurekcję Kościuszkowską. Dziewczęta same rozpoznały kamienicę Szarą, która w okresie powstania stała się kwaterą Kościuszki. Właśnie z niej Naczelnik w sukmanie dowodził przebywając w mieście. Można było się przekonać, jak bardzo zmienił się Kraków w niewiele ponad sto lat. Otóż Kościuszko wyruszył rankiem 24 marca 1794 r. z dworu gen. Wodzickiego, który dzisiaj już nie istnieje, a znajdował się w miejscu dzisiejszej księgarni przy ul. Podwale. Później wszedł do miasta przez nieistniejącą już Bramę Szewską, mijając fosy i mury miasta – dzisiaj w tym miejscu znajdują się krakowskie Planty. Następnie ul. Szewską dotarł do Rynku, który też wyglądał zupełnie inaczej.
           To niesamowite, jak bardzo zmieniła się dawna stolica Polski!

KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT

           8 lutego 2010r. uczennice naszego gimnazjum zdobyły 2 miejsce w gminny turnieju piłki koszykowej rozgrywanym w Mikluszowicach.
Wykazały się ambicją i walecznością, uległy tylko drużynie z Drwini ;).
Skład drużyny:
- P. Czubek,
- M. Piekarz,
- P. Bartyzel,
- A. Migas,
- A. Data,
- A. Pląder,
- P. Turek,
- D. Borkowska,
- D. Kosacka,
- P. Hyrc.

"NAJWAŻNIEJSZE JEST NIEWIDOCZNE DLA OCZU- DOBRZE WIDZI SIĘ TYLKO SERCEM"-SPOTKANIE Z MAŁYM KSIĘCIEM

GALERIA ZDJĘĆ

           4 lutego w gimnazjum gościliśmy uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Bochni. Uczniowie klasy Ib wspólnie z panią Bożeną Piekarczyk przygotowali inscenizację „ Mały Książę”. Artyści występujący w spektaklu doskonale wczuli się w swoje role, a piękne kostiumy, rekwizyty oraz muzyka przeniosły nas w odległą krainę . Całe przedstawienie skłoniło wszystkich do głębokich przemyśleń i refleksji. Po części artystycznej uczniowie udali się na poczęstunek, po którym – jak to w karnawale – tańcom nie było końca. W galerii zdjęć możecie zobaczyć sceny z przedstawienia oraz wesołej zabawy.

WYCIECZKA DO KRAKOWA

           2 lutego 2010 r. grupa uczniów Zespołu Szkół w Mikluszowicach udała się na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu był Pałac Krzysztofory w Krakowie, gdzie uczniowie wzięli udział w wykładzie Klaudii Kaczmarczyk pt. O wolność Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej”. Wykład wzbogacił wiedzę młodzieży o szczegóły z życiorysu Tadeusza Kościuszki dotyczące jego udziału w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Tadeusz Kościuszko znalazł się w panteonie bohaterów narodowych USA. Za udział w wojnie, bohaterską walkę i odważne posunięcia fortyfikacyjne otrzymał od narodu amerykańskiego dom w Filadelfii oraz 200 akrów ziemi. Był bliskim przyjacielem Thomasa Jeffersona – autora Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
           Po wykładzie uczniowie zwiedzili Rynek krakowski podziwiając zabytki znajdujące się na płycie oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku. Kraków otulony śniegową pierzyną stwarza bajkowy nastrój.

"WIGILIA

GALERIA ZDJĘĆ

          

MIKOŁAJKI

GALERIA ZDJĘĆ

          

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

GALERIA ZDJĘĆ

          

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

GALERIA ZDJĘĆ

          

WYJAZD DO TEATRU

GALERIA ZDJĘĆ

          

ZINTEGROWANA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA

GALERIA ZDJĘĆ

           W dniu 22 października 2009 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Mikluszowicach w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w ramach realizowanego w szkole projektu Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa pedagog szkolny Marzena Machaj zorganizowała spotkanie z uczniami oraz nauczycielami, podczas którego zaproszeni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bochni; asp. Leszek Machaj – koordynator projektu z ramienia bocheńskiej policji oraz sierż. Katarzyna Kaczmarek – Maj z Wydziału Ruchu Drogowego omówili szeroko pojętą tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym naciskiem na konieczność noszenia elementów odblaskowych zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym.
           Policjanci mówili również o odpowiedzialności prawnej nieletnich za naruszenia prawa, zagrożenia wynikające z używania środków odurzających, papierosów i alkoholu, a także Internetu.
           Przypomnieli procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia i naruszenia prawa przez uczniów. Zachęcali do właściwego reagowania w przypadku, kiedy osoba potrzebuje pomocy, jest w trudnej sytuacji psychicznej, wskazywali możliwości pomocy, a także zachęcali do wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo.

DZIEŃ NAUCZYCIELA

GALERIA ZDJĘĆ

           Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy Święto Komisji Edukacji Narodowej, znane i bliższe wszystkim jako Dzień Nauczyciela. To doskonała i miła okazja do wyrażenia nauczycielom i wychowawcom naszej wdzięczności i serdecznych podziękowań.
           Okolicznościową akademię przygotowały klasy II b i III b. Z przyjemnością obejrze-liśmy kilka scenek z życia szkoły (z cyklu „szkoła na wesoło”) i wysłuchaliśmy montażu pięknych wierszy poświęconych szkole i nauczycielom. Na zakończenie odbył się ciekawy i pomysłowy (choć nieco z przymrużeniem oka) pokaz mody szkolnej w wykonaniu uczniów III b. Szkolnej, ale bynajmniej nie uczniowskiej. Przedstawiono kilka przykładów strojów dla nauczycieli: od propozycji „na sportowo” (dla nauczyciela wf) do poważnego kostiumu (dla dyrektora szkoły). Być może ktoś z nauczycieli z tych propozycji kiedyś skorzysta?
           W imieniu wszystkich uczniów gimnazjum życzenia Pani dyrektor i wszystkim nauczycielom złożyli nasi koledzy z Samorządu Uczniowskiego. Jak najwięcej zdrowia i zapasu optymizmu i nadziei, że jutro będzie już tylko lepiej (!!!), cierpliwości i hartu ducha, przynajmniej małych radości i satysfakcji. Słowem, wszystkiego najlepszego. Niech każdy kolejny dzień i rok będą lepsze od mijających. I niech wśród wszystkich trosk i problemów udaje się nam ocalić autentyczną radość uczenia się – i nauczania.

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

GALERIA ZDJĘĆ

Antyczne otrzęsiny (uczniów klas I)

Zgodnie z tradycją naszego gimnazjum uczniowie klas I przeszli zwyczajowe otrzęsiny, by stać się pełnoprawnymi członkami uczniowskiej społeczności. W tym roku były to ANTYCZNE OTRZĘSINY i przebiegały w naprawdę antycznym (greckim) duchu.

Zainspirował nas Sokrates. Oto list, jaki od niego dostaliśmy:


„Moi kochani.

           Całe życie szukam mądrości. Znaleźć ją niełatwo i niektórym w ogóle się to nie udaje. Nie można jednak przestać jej szukać i zdobywać. Dlatego pomagam innym w tych poszukiwaniach. Zwykle przechadzam się po ateńskiej agorze i zagaduję przechodniów. Wierzę, że obudzę ich umysły. Zadaję trudne pytania, ale myślę, że ludzie sami zechcą szukać odpowiedzi. Myśleć. Bo ten, kto myśli – jest człowiekiem. Umiłował mądrość, a filozofia jest wszak umiłowaniem mądrości.
           Bądźcie mądrzy. Szukajcie mądrości, szukajcie odpowiedzi na trudne pytania. A jeśli bogowie pozwolą, wpadnijcie do mnie czasem na ateńską agorę. Czekam na was. Dwa i pół tysiąca lat.
SOKRATES”

           Stary filozof rzucił naszym pierwszakom nie lada wyzwanie, ale udało im się sprostać mu doskonale! Konkurencji było sporo i były bardzo różne.
           Pierwszaki odpowiedzieli śpiewająco !) na pytanie o gimnazjum, potem dowiedli, że dbają o zdrowe ciało (bo tylko takim zdrowy duch). Gimnastyka była przednia! Następnie stanęli do konkursu wiedzy antycznej, a odpowiedzi udzielali na glinianych tabliczkach! Nagrodą był… kaganek oświaty. Po tym wysiłku umysłowym ochoczo wykonali radosny taniec mądrości, za co w nagrodę otrzymali… ambrozję na patykach.
           Jedną z najpoważniejszych konkurencji był KONKURS ATENY, który obejmował te dziedziny wiedzy, których uczył się z Ateną sam Prometeusz. Pierwszaki odpowiadali więc na pytania z architektury, astronomii, matematyki, nawigacji, medycyny i metalurgii. Trzeba przyznać, że wykazali się wiedzą wprost imponującą!
           Następne wyzwania to: bieg ze słodkim ciężarem mądrości (na głowie i w głowie!) oraz rzucanie różności do kosza, tak by szkoła nie zamieniła się w stajnię Augiasza. Potem był jeszcze bieg do zdroju mądrości – w olimpijskim duchu „Szybciej, wyżej, mocniej”, i wreszcie przysięga złożona oczywiście Atenie, greckiej (i naszej!) bogini mądrości. Oto jej treść:
           „Przyrzekam zawsze ochoczo czerpać ze źródła mądrości, bogini mądrości, Atenie, zawsze wierności dochować, i umiłować mądrość, jak uczy stary Sokrates”.

Zwieńczeniem ceremoniału otrzęsin było oczywiście skosztowanie kropli (!) z boskiego źródła mądrości i uroczyste pasowanie na ucznia Ateny. Pasowania dokonywała oczywiście sama bogini. Ona też wręczała wszystkim pamiątkowy certyfikat, by dzień antycznych otrzęsin na długo w pamięci pierwszaków pozostał.
           Życzymy pierwszakom samych tylko sukcesów i dobrych dni w nowej szkole, równie przyjemnych i radosnych jak dzień otrzęsin.

ŚWIĘTO SZKOŁY I ŚLUBOWANIE KLAS I

GALERIA ZDJĘĆ

           16 października, w rocznicę nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II, obchodziliśmy Dzień Patrona. W nawiązaniu do hasła Dnia Papieskiego nadaliśmy i naszym obchodom motto „Jan Paweł II – Papież Wolności”.
           Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w naszym kościele parafialnym. Następnie przeszliśmy pod pomnik Papieża koło szkoły, gdzie złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapalili-śmy znicze, jako znaki naszej żywej pamięci o ukochanym Papieżu, który od roku jest naszym Patronem i duchowym przewodnikiem.
           W podniosłym nastroju i wyjątkowo uroczystej oprawie odbyło się ślubowanie uczniów klas I . Po raz pierwszy nasi koledzy ślubowali na sztandar szkoły, który towarzyszy nam od roku we wszystkich oficjalnych uroczystościach. Odśpiewaliśmy również hymn szkoły „Gniazdo”. Dla przypomnienia uroczystości sprzed roku (nadania imienia) obejrzeliśmy w skupieniu i nie bez wzruszenia prezentację zdjęć z 16 października 2008 roku zatytułowaną „Wspomnienie”.
           Następnie uczniowie klasy I a przedstawili program artystyczny poświęcony pamięci Jana Pawła II jako Papieża Wolności. Przypomnieliśmy, jak ważnym doświadczeniem w życiu Karola Wojtyły i później Jana Pawła II była wolność, czy raczej jej brak: lata wojny, potem zniewolenie komunistyczne, koleje walki narodu polskiego o odzyskanie wolności, wizyty Papieża w ojczyźnie, Jego rolę w wielkim dziele obalenia komunizmu w Europie i w Polsce.
           Jan Paweł II – to wielki orędownik wolności, który w wielkim stopniu przyczynił się do obalenia wielu reżimów i dyktatorów. Głosił hasła wolności, nauczał o wolności, ale też zawsze stawał w obronie zniewolonych, pokrzywdzonych, uciśnionych. Uczył też, zwłaszcza młodych, innej, równie ważnej wolności: wolności ducha. Wolności od grzechu, zniewolenia, uzależnień, od zła, nieprawości, nienawiści. Przypomnieliśmy najsłynniejsze fragmenty Jego homilii, które powinniśmy zapamiętać, bo są niezawodne drogowskazy na trudnej i krętej drodze współczesnego życia. Wspólnie zaśpiewaliśmy ulubione piosenki Papieża, z niezwykłą i coraz bardziej wzruszającą „Barką” na czele.
           Montażowi towarzyszyła prezentacja poświęcona Papieżowi i Jego walce o wolność. Mogliśmy również obejrzeć przygotowane we wszystkich klasach ekspozycje i wystawy: o życiu naszego patrona, Jego pielgrzymkach, wizytach w Polsce, o rocznicy wyboru na biskupa Rzymu. Z przyjemnością obejrzeliśmy również wystawę pięknych prac plastycznych wykonanych na konkurs „Nasz Patron”.
           Święto Patrona w dniu 16 października staje się tradycją naszego gimnazjum. Wyjątkowym dniem pamięci o naszym wielkim, a tak nam bliskim Patronie.

IX OGÓLOPOLSKA PIELGRZYMKA RODZINY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II NA JASNĄ GÓRĘ

GALERIA ZDJĘĆ

           8 października 2009 r.poczty sztandarowe, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice reprezentowali nasze szkoły w IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Tegorocznemu spotkaniu przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce J.E. Ks. Abp Józef Kowalczyk.
           Ksiądz Arcybiskup w homilii skierowanej do ponad 20 tysięcy osób przybyłych z całej Polski do stóp Jasnogórskiej Pani przypomniał m.in. słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Westerplatte: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. Nuncjusz apostolski poprosił również uczniów, by - wzorem swego patrona – okazywali nauczycielom wdzięczność i szacunek, aby swoją postawą kreowali pozytywny wizerunek polskiej szkoły.
           Podczas mszy pielgrzymi modlili się o beatyfikację Jana Pawła II oraz o wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w duchu odpowiedzialności za ojczyznę. Prosili także o opiekę w rozpoczętym we wrześniu nowym roku szkolnym. Po modlitwie „Anioł Pański” nastąpiło odczytanie „Aktu zawierzenia Matce Bożej” oraz listu do Ojca św. Benedykta XVI.
           Wyjazd na Jasną Górę zorganizował ks. Proboszcz Józef Piech. Dziękujemy!DYSKOTEKA INTEGRACYJNA
GALERIA ZDJĘĆ


         5 X Samorząd Szkolny wspólnie z opiekunem zorganizował dyskotekę integracyjną. W dyskotece uczestniczyli wychowawcy poszczególnych klas, rodzice oraz pani dyrektor. Uczniowie bawili się wspaniale w rytm muzyki puszczanej przez naszych szkolnych DJ z klasy IIIb. Bardzo miła atmosfera i dobra muzyka na pewno pozwoliła oderwać się uczniom od codziennych zajęć. A jak się bawiliśmy możecie zobaczyć na zdjęciach – zapraszamy do GALERII.WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
GALERIA ZDJĘĆ


         30 września w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W tajnym, demokratycznym głosowaniu wzięło udział 120 uczniów i kilkunastu nauczycieli. Do SU kandydowali : Regina Michałek, Dominika Borkowska, Paulina Czubek i Wojciech Kowalski. Nad sprawnym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie: przewodniczący komisji – Tomasz Kuś, członkowie komisji: Patrycja Rakoczy, Patrycja Półtorak, Marzena Szaraj, oraz pani Agnieszka Skoczek. Duża przewagą głosów przewodniczącym SU został Wojciech Kowalski IIIb, zastępcą Paulina Czubek IIIb , skarbnikiem Dominika Borkowska IIIb, sekretarzem Regina Michałek IIIb. Opiekunem Samorządu została pani Agnieszka Skoczek . Wszystkim gratulujemy, życzymy dużo sił i samych sukcesów.SPRZĄTANIE ŚWIATA
GALERIA ZDJĘĆ


         W dniach 18-19 IX uczniowie naszego gimnazjum wraz z wychowawcami przyłączyli się po raz kolejny do akcji „Sprzątanie świata – Polska 2009”, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Pomagamy Ziemi – codziennie”. Zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawiczki posprzątaliśmy Górę Św. Jana, drogi i przystanki w Mikluszowicach, okolice cmentarza i lasu, plac przy Bibliotece Publicznej w Miklusowicach. Mamy nadzieję że w wyniku przeprowadzonej przez nas akcji przez cały rok będziemy świecić przykładem i zadbamy o porządek w naszym najbliższym otoczeniu.UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010
GALERIA ZDJĘĆ


1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2009/2010 . Po uroczystej mszy święty w kościele parafialnym i udzielonym nam błogosławieństwie wszyscy udaliśmy się do szkoły. Gdzie na sali gimnastycznej Pani Dyrektor Władysława Nowak ciepło i serdecznie powitała uczniów, nauczycieli i rodziców. Zwracając się do uczniów i nauczycieli podkreśliła, że po wakacyjnym odpoczynku w nowy rok szkolny wchodzimy z ogromnymi nadziejami, marzeniamiiplanami.
         Bardzo serdecznie zostali powitani pierwszoklasiści, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury gimnazjum. Wychowawcą klasy Ia została pani Elżbieta Romańczuk, Ib pani Danuta Mardyła. Powitaliśmy również nowych nauczycieli: panią Edytę Piwowarczyk, która uczyć będzie języka angielskiego naszych najmłodszych kolegów ze szkoły podstawowej oraz panią Katarzynę Łącką nauczyciela fizyki.
         Na zakończenie wszyscy udali się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali uczniów z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych.
         Wszystkim u progu nowego roku szkolnego życzymy dużo sił, zapału, wytrwałości, wzajemnej współpracy, możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji, wiary we własne możliwości oraz sukcesów w pracy i nauce.