(12) 28 17 123

ZAKWITŁO POLE NADZIEI!

plus

Każdego roku wiosną z inicjatywy hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. Celem akcji jest zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, a także zwrócenie uwagi ideę opieki hospicyjnej.

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil jest symbolem nadziei a żonkilowe pola symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1998 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Nasza szkoła corocznie włącza się w tą światową akcję pomocy dla hospicjum. W październiku uczniowie klasy I w dniu święta patrona naszej szkoły i jednocześnie w dniu swojego ślubowania zasadzili cebulki żonkili. Teraz pięknie zakwitły przypominając nam o ludziach chorych i cierpiących. Symbolika Pól Nadziei szczególnego znaczenia nabiera w czasach obecnych, kiedy zmagamy się z epidemią koronawirusa. Symbolika kwitnących żonkili niech przemawia do nas ze zdwojoną siłą. Pamiętajmy o sobie nawzajem, zwracając uwagę na ludzi chorych, którzy są najbardziej narażeni na działanie koronawirusa. I pamiętajmy przywołując słowa naszego patrona Jana Pawła II, że

„Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności.”

20200415_150129 20200415_150146 20200415_150148

Skip to content