(12) 28 17 123

1 Marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

plus

II wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 r. Wojna nie zakończyła się jednak dla Polski, którą okupował ZSRR. I dlatego właśnie nie wszyscy żołnierze Polskiego Podziemia złożyli broń. Część z nich poszła do lasu, by stamtąd dalej walczyć o niepodległą Polskę i atakować niespodziewanie. I to właśnie Ci żołnierze, mimo bohaterskiej walki, mimo ran, które odnieśli często podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej zostali wyklęci niczym wilki przez komunistów rządzących PRL.
Żołnierzy Niezłomnych upamiętniono w naszej szkole apelem, prowadzonym przez Martynę Kowalską i Joannę Bawół z kl. III a. Dziewczęta przypomniały bohaterów z przeszłości. Wspomniały o Ince (zamordowanej wraz z Zagończykiem po pokazowym procesie w 1946 r.), którą IPN zidentyfikował 1 marca 2015 r. Wspomniały o zamordowaniu członków władz WiN (ppłk. Łukasz Ciepliński został skazany na pięciokrotną karę śmierci), których komuniści uśmiercili strzałem w tył głowy 1 marca 1951 r. Przypomniały historię Lalka będącego ostatnim żołnierzem wyklętym, który nie poddał się, a został zastrzelony podczas obławy w 1963 r. Przez swoich oprawców został pochowany bez głowy, a jego czaszkę odnaleziono i zidentyfikowano dopiero w tym roku. Najwięcej miejsca poświęcono rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który przedostał się do obozu Auschwitz, by dostarczyć aliantom raporty o bestialstwach, jakich dopuszczali się hitlerowcy w obozie koncentracyjnym. I choć po wojnie mógł zostać na Zachodzie, wrócił do Polski i tutaj został skazany przez władze ludowe na karę śmierci w pokazowym procesie, którą wykonano w 1948 r. Gimnazjaliści z wielkim przejęciem oglądnęli telewizyjny teatr faktu o Rotmistrzu pt. „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”.
To tylko kilka tragicznych historii żołnierzy, których było tysiące. Uczniowie mogą się o nich dowiedzieć znacznie więcej zapoznając się z informacjami zamieszczonymi na gazetce w holu szkoły. Historia Żołnierzy Wyklętych jest przez młodzież odkrywana z wielką pasją. W konkursach historyczno-plastycznych związanych z tą tragiczną tematyką wzięli udział: Aleksandra Szal i Jędrzej Czubek, których prace reprezentowały bardzo wysoki poziom i były świadectwem dużej wiedzy. „Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie”. My pamiętamy.
Blok tematyczny „Żołnierze Wyklęci” przygotowała p. Ł. Piątkowska.

Skip to content