(12) 28 17 123

BIAŁO-CZERWONO!

plus

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe obchodzone od 2004. Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów: 2 maja 1945 o godzinie 6.00 zdobywający Berlin żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwony sztandar w Berlinie. Poza tym, w czasach Polski Ludowej, 2 maja władze państwowe wydawały polecenie zdjęcia flag narodowych (po Święcie Pracy), tak aby nie wisiały w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja. My 3 maja obchodzimy święto narodowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 r. (pierwszej w Europie, drugiej na świecie), dlatego biało-czerwona flaga wisi dumnie przez kilka dni.

Czasem zastanawiamy się, jaką flagę powiesić. Przede wszystkim czystą i niezniszczoną. Z godłem, czy bez godła? Bez godła. Flagi z godłem (zgodnie z prawem), mogą używać statki, lotniska, ambasady polskie i instytucje wymienione w Ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. W ustawie jest podany również dokładny opis flagi – nasycenie barw, proporcje 5:8. Na fladze nie wolno malować, rysować, czy pisać. To jest nasz symbol narodowy!

Jest nam bardzo miło, że Uczniowie naszej szkoły, wykazując się patriotyzmem, pamiętali, aby w święta majowe zawiesić na swoich domach flagi. Dziękujemy za zdjęcia. Brawo!

Skip to content