(12) 28 17 123

Gratulacje dla Oli Szal!

plus

14 czerwca 2016 r. została podsumowana VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989” zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i Fundację Armii Krajowej w Londynie. Udział w niej wzięli finaliści etapu wojewódzkiego z Małopolski oraz ich opiekunowie naukowi.

Finalistów gościła Polska Akademia Umiejętności w Krakowie, w której odbyła się wspaniała uczta historyczna połączona z lekcją patriotyzmu. Wykład pt. „Józef Piłsudski z perspektywy współczesnych” wygłosił prof. Włodzimierz Suleja. O historii i patriotyźmie kilka słów wygłosił prof. Jerzy Wyrozumski. Po wystąpieniu gości nastąpiła prezentacja wybranych prac konkursowych:
– Jak jeden z Herosów, Jan Tarnawski, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie;
– … Abym mógł żyć i umierać, jak prawy żołnierz polski …, Justyna Łukaszyk, Gimnazjum w Zespole Szkół nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu;
– „To był Motyl …”, Jadwiga Zięba, II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju.

Po prezentacjach nastąpiło uroczyste wręczenie zaświadczeń finalistom etapu wojewódzkiego z Małopolski oraz nagród ufundowanych przez Członków Komitetu Honorowego, Małopolskiego Kuratora Oświaty i stypendiów Fundacji Armii Krajowej w Londynie. W gronie finalistów znalazła się Aleksandra Szal, uczennica kl. II b naszej szkoły, która opisała poruszającą historię rodzinną wplecioną w historię Polski wojennej i powojennej. Ola odebrała nagrodę i zaświadczenie od zacnego grona profesorskiego.

Podsumowania konkursu dokonał Adam Komorowski, Wiceprezes Fundacji Armii Krajowej w Londynie (syn gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego), który opowiedział swoją historię – człowieka, który będąc synem gen. Komorowskiego wraz z bratem i matką na początku był „niechcianym gościem” w Wielkiej Brytanii, nigdy nie poprosił o obywatelstwo brytyjskie (mimo, że mieszkał w Wielkiej Brytanii kilkadziesiąt lat) i wreszcie zwrócił się o dokumenty polskie po upadku komunizmu i zdecydował się na powrót na stałe do swojej Ojczyzny w ubiegłym roku.

Gratulujemy sukcesu Oli i p. Łucji Piątkowskiej – opiekunowi naukowemu.

Skip to content