(12) 28 17 123

Krokusy zakwitły!

plus

12 listopada 2014 r. obok szkoły posadzono krokusy w ramach międzynarodowego projektu „Krokus”. Projekt „Krokus” zainicjowany przez Żydowskie Muzeum Galicja wraz z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście jest realizowany w Polsce już po raz szósty. W ubiegłym roku dołączyła do niego nasza szkoła, której uczniowie w tym roku posadzili krokusy w ramach projektu po raz drugi.

Projekt skierowany jest do gimnazjalistów. Szkoły otrzymują od organizatorów cebulki żółtych krokusów, które sadzone przez uczniów jesienią, powinny zakwitnąć z końcem zimy witając wiosnę. Kwiaty sadzone przez uczniów mają przypominać półtora miliona żydowskich dzieci zamordowanych w czasie Holokaustu oraz tysiące dzieci innych narodowości, które zostały zamordowane w czasie II wojny światowej. Krokusy, które zimują w ziemi, rozkwitając jako jedne z pierwszych kwiatów, przynoszą nadzieję nadchodzącej wiosny. Projekt „Krokus” ma na celu zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z nietolerancją.

30 kwietnia 2015 dziewczęta z kl. I b dokonały podsumowania projektu. Przybliżyły gimnazjalistom problematykę Holokaustu, którą wzbogaciła Klaudia Olipra recytując utwory dotyczące poruszanej problematyki. Gimnazjalistki pokrótce przedstawiły tragiczną historię Anny Frank (Magdalena Klasa i Joanna Nawara). Gimnazjaliści oglądnęli również prezentację i krótki film autorstwa Damiana Czekaja o żydowskich mogiłach w pobliskim lesie w Baczkowie.

Projekt realizowały: Klaudia Olipra, Magdalena Klasa, Joanna Nawara, Karolina Mikler, Magdalena Tomala – uczennice kl. Ib, a koordynatorem była p. Łucja Piątkowska.

Skip to content